Як зробити складну задачу простою (інтелект-карти)

Чим більш складну і об’ємну задачу доводиться вирішувати, тим складніше скласти грамотний план її виконання. Як же прискорити цей процес і зробити його більш наочним? Як не забути якусь маленьку, але важливу деталь? Досі користуєтесь старим добрим блокнотом? Але ж ручні записи мають властивість губитися, бути не інформативними і громіздкими.

Чудовою альтернативою подання інформації є використання Mind Map (з англ. інтелект-карта або діаграма зв’язків). Техніка складання інтелект-карт називається майндмеппінг (англ. mindmapping)

Інструмент цей не новий. Вікіпедія каже, що інтелект-карти використовували ще японці в 70-х рр. для модернізації своєї економіки. Хоча як на мене, це все ж таки спрощена версія мережевих графіків які використовувалися також і в Радянському Союзі.

1. Що таке Mind Maps?

Інтелект-карти (будемо так перекладати Mind Maps) – це, за великим рахунком, звичайні діаграми зв’язків. Mind map мають деревоподібну схему, на якій зображені певні ідеї, або завдання. Вони можуть гілкуватися і створити взаємозв’язку, за допомогою яких завдання структуруються і упорядковуються.

Ідея Mind Maps  полягає в наступному: перевести інформацію з будь якого вигляду (думки у вашій голові, чи інший носій інформації) в зручну для роботи форму. Ця ідея широко описана Т. Бьюзеном. 

Опрацювавши велику кількість інформації по роботі мозку, теорії навчання, психології, медицині, він дійшов наступного висновку: для того щоб процес роботи з інформацією був ефективним, її треба записувати у формі деревоподібної структури зі своїми законами і правилами. Така форма робить роботу мозку щодо вирішення описаної задачі максимально ефективною. При цьому використовується потенціал як лівої півкулі (графічні знаки, символи), так і правої (образні картини реалізація, колір).

Приклад 1 (зроблено у Visio)

Приклад ІК: Тут одна основна задача – Закінчити 1-й курс, ділиться на дві підзадачі: здати 1-у та 2-у сесії, які в свою чергу вже діляться на ще менші завдання.

2. Навіщо потрібні Mind Maps?

Інтелект-карти допомагають структурувати розрізнені думки і збирати воєдино картинки життя з дрібної мозаїки. Це дійсно зручно – коли ви не можете зібратися з думками, або постійно щось забуваєте, або просто хочете охопити своїм поглядом всю задачу – без інтелект-карт важко обійтися.

3. Як створити Mind Maps?

Визначаємо основну задачу-центральний образ Mind Maps

Карта проекту “Запуск zhyvo.in.ua” (зроблено в VYM)

Записуємо тему в середині карти і підбираємо графічний образ, який у нас асоціюється з обраної нами тематикою. Під чином ми розуміємо картинку, яка у нас виникає в голові при думці про бізнес презентації для керівництва компанії.

Визначення та створення основних гілок mind maps

Домалюємо  до нашої основної теми кілька гілок, у вигляді плавних ліній, що виходять від центру до країв аркуша. На гілках напишемо ключові слова, теми розділів (блоків) інформації, які пов’язані з центральною темою.

У нас, наприклад, це гілочки «Розробка сайту», «Купівля домену» та ін. 1-2 ключових слова відображають теми, пов’язані або включені в основну.

Основні гілки Mind Maps

Бажано писати одним словом, тоді ми залишаємо більше місця для інший інформації, що відноситься до даного блоку Mind Maps.

Гілки 2-го рівня

Приклад 2

Поступово додаючи все нові і нові гілки, як до теми, так і до гілок, що відходять від неї, ми розширюємо й збільшуємо нашу карту. Дотримуйтесь ієрархічність структури і послідовність. В результаті маємо загальну схему запуску онлайн-ресурсу.

Необхідні інструменти для побудови Mind Maps

Писати інформацію ви можете конспективно або анотовано, тобто беручи її з своєї голови, вуст інших людей або написаних ними книг. Принципи та інструменти побудови однакові і не залежать від джерела інформації. Щоб почати створювати ментальну карту нам знадобиться папір формату A4, кольорові ручки або олівці.

У випадку побудови Mind Map за допомогою комп’ютера, ви можете використати ряд програм, які полегла вашу роботу. Для себе я зупинився на онлайновому інструменті Mindmester (доступна безкоштовна версією), коли перебуваю за комп’ютером, і невеликим записником, коли я десь в дорозі.

Для офлайну є такі програми: Freemind (потребує Java, не користувався),  ViewYourMind, Visio (див. Приклад 1,2, при створенні нових карт обирайте «Схема мозкового штурму» та «Схема причинно-наслідкових зв’язків»).

Поради Тоні Бьюзена з техніки створення ментальних карт

 1. Поступово ви розвинете свій особистий стиль майндмеппінга, але на першому етапі, необхідно дотримуватися наступних правил.
 2. Важливо розміщувати слова на гілках, а не в ромбах і паралелепіпедах тощо. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю заперечує ідеї майндмеппінгу. Це сильно ускладнює рух погляду по гілках і вносить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об’єктів.
 3. Писати на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей.
 4. Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це простіше і економніше.
 5. Пишіть друкованими літерами, якомога ясно і чітко.
 6. Варіювати розмір літер і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.
 7. Обов’язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.
 8. Часто використовувати малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов’язковий). Іноді ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків.
 9. Прагнути такої організації простору, щоб не залишалося порожнього місця а гілки не розміщувалися дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш паперу формату А4, для великої теми – А3.
 10. Гілки, що розрослися, можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.
 11. Розташовувати лист горизонтально. Таку карту зручніше читати.

3. Переваги Mind Maps над лінійним текстом.

На відміну від лінійного тексту, інформація набуває більш візуальний вигляд, на чому засновані всі техніки запам’ятовування інформації (мнемотехніки). Користуючись такою формою подання інформації, інформація запам’ятовується краще і зберігатиметься у багато разів довше, ніж при лінійному записі на письмі.

Просто, глянувши на інформацію, представлену у вигляді лінійного тексту і у вигляді ментальної карти, відразу впадає в очі головна ідея, плюс чотири менших або, як мінімум, пов’язаних з нею ідеї. Спостерігаючи відгалуження від чотирьох ідей, ми можемо здогадуватися, що є розподіл на більш дрібні ідеї або складові частини, можливо, це приклади даних ідей. А дивлячись на картинки (які також можна додавати при бажанні) можна інтуїтивно здогадатися, про що йде мова, або, принаймні, визначити загальний настрій: сумно весело, смішно або серйозно.

Дивлячись на карту і не знаючи змісту, ми можемо щось припускати, про щось здогадуватися, народжується інтерес і базис для подальшого обговорення. Лінії та зв’язки нам говорять набагато більше, ніж лінійний текст.

Так навіщо ж нам робити наші тексти позбавленими невербальної складової, робити їх нудним і важкими для запам’ятовування?!

Успіхів в опануванні своїми завданнями!

P.S. Якщо зацікавила тема, додатково раджу почитати про Майндмеппінг — техніку образного запису мислення і альтернативного запису на сайті eduwiki.uran.net.ua.