Як вивчити чеську самостійно?

В цій статті я опишу як самостійно вивчити чеську мову за допомогою безкоштовних онлайн ресурсів та розмовних зустрічей. Якщо вас непокоїть питання чи це складно, то як відомо, все пізнається в порівнянні. Чеська є легшою для вивчення ніж німецька чи англійська, бо це слов’янська мова. В процесі вивчення ви приємно здивуєтесь тому скільки спільних слів є між українською та чеською. Чехія також культурно близька Україні: ви знайдете багато чеських книг, фільмів перекладених на українську. Все це допоможе вам самостійно вивчити чеську.

Проте перш ніж читати далі, закликаю вас – визначтесь для себе: для чого вам потрібна чеська мова?! Якщо ви плануєте вивчити її просто як хобі, то цілком достатньо самостійно займатись на доступних безкоштовно онлайн ресурсах.

Проте, якщо ваша мета – постійне проживання в Чехії, переконливо раджу одразу поставити собі за мету підготовку до іспиту з чеської мови для постійного проживання в ЧР. Ось стаття про самостійну підготовку до іспиту з чеської мови.

Словник/перекладач

В процесі навчання вам потрібно буде часто дивитись переклад незнайомих слів або фраз. Для цього купіть собі чеський словник, або якщо маєте смартфон або планшет – встановіть на нього перекладач. Якщо ваш прилад на Андроїді – ви зможете читати текст чеською і отримувати переклад слова або фрази простим натисканням по ньому. В цій статті я описав як налаштувати офлайн перекладач на Андроїд.

На ПК зручно користуватись Перекладачем Гугл або контекстним перекладачем.

Підручник

Czech RepublicЗавжди буде корисно мати під рукою повний посібник чеської мови.

Ви можете самостійно звантажити підручник «Чеська мова» Людмили Даниленко з ex.ua. Там є вся необхідна теорія і практика. Підручник було написано спеціально для ВУЗу, з цього і його академічність. Якщо вам стане сили волі і дисципліни освоювати чеську лише за академічною програмою – це ваш варіант.

Самовчитель

Як на мене, найзручніший спосіб вивчення мови.
Можете звантажити самовчитель чеської (він російською) тут. В ньому дано базову граматику і словниковий запас чеської. Курс складається з 24-х цікавих уроків, після кожного даються завдання (в кінці надано відповіді на завдання для самоперевірки). Також в комплекті аудіо запис уроків. Особисте враження від самовчителя – 5 з 5-ти! Проте пам’ятайте: версія в мережі надана лише для ознайомлення, не пошкодуйте коштів на саморозвиток і обов’язково купіть самовчитель! Інші самовчителі є також за цим посиланням.

Курси в мережі Інтернет

В мережі є достатньо курсів для самостійного вивчення чеської. Наведу тут лише ті, якими користувався.

Ознайомитись з азами чеської вам допоможе український ресурс Лінгвопортал. Його автор – досвідчений український викладач чеської мови. Тут доступно і дуже детально надано пояснення про переваги чеської мови та її основи. Кожен урок має тестову транскрипцію на сайті та відеозапис на ютуб. Недоліком цього ресурсу, як на мене, є надмірна академічність викладення матеріалу. Проте трохи терпіння – і результат не забариться!

Почніть освоювати чеську разом з ось цим чеським ресурсом: czech-in-prague.cz (не знаю хто автор, але ресурс дуже корисний).

Слухайте, читайте і розмовляйте чеською

Слухайте чеські радіостанції. Це чудове джерело актуальної чеської мови.
Слухайте подкасти чеською. Наприклад, тут.

Підіть за зустрічі Клубу мовного обміну. Знайдіть у них на сайті або в соцмережах розклад зустрічей чеською.

Спробуйте знайти онлайн-співрозмовника. Для цього зареєструйтесь в КоучСерфінг, там легко знайти співрозмовника, який допоможе вам вивчити чеську в обмін на вашу допомогу у вивченні української. Відвідайте також сайт conversationexchange.com .

kurs_ceska

Цікавтесь чеською культурою

Це допоможе вам освоїти мову цікаво. Для цього дивіться чеські фільми чеською мовою: стаття “Де дивитись чеські фільми онлайн?” Ось посилання на сайт з описом деяких з них: 12plus12.wordpress.com.

Відвідайте сайт Чеського центру, долучіться його сторінки у соцмережах та слідкуйте за культурними подіями які він організовує. Читайте чеських письменників: Богуміла Грабала, Мілана Кундеру, Гашека та інших.

Наснаги і успіху вам!

p.s. Сподобалась стаття, чи була вона корисною? Не соромся, поділись з друзями або постав “Подобається”!
Кнопки внизу статті)

 На останок, відео про чеську мову і для чого її вивчати:

 • Pingback: Де дивитись чеські фільми онлайн? | Живо.in.ua()

 • Pingback: Як підготуватись до іспиту для отримання Сертифікату про знання чеської мови? | Живо.in.ua()

 • Кейт

  Чудові поради! Я дуже рада, що зайшла на цю сторінку. Багато корисної інформації. Шкода лише, що в моєму місті не так багато можливостей для вивчення чеської мови ( чесько-український словник ледве знайшла, а про практичний матеріал взагалі немає мови(( ). Принаймні, дякую за корисні посилання на теоретичний матеріл та різні ресурси.

  • Живо

   Дуже приємно, що ця стаття була вам корисною! Сподіваємось, і у вашому місті знайдуться ресурси для вивчення чеської. В будь-якому випадку, ми готові допомогти вам надсиланням книг та матеріалів для вивчення чеської з Києва. Успіхів вам!

 • Pingback: Де дивитися фільми польською мовою з польськими/українськими субтитрами онлайн | Живо.in.ua()

 • Валя

  Корисна стаття. Наведено багато різних джерел інформації, ресурсів та пропозицій вивчення чеської мови. Дякую за поради! Все компактно об’єднано в одну статтю.

  • Спасибі, Валя! Успіхів вам з вивченням чеської (якщо ще не вивчили за цей рік 😉 ! Можливо ця стаття якось практично вам допомогли – запрошуємо поділитися своїм досвідом і думками про навчання.

 • Sebastijan Sakalosh

  Ви чудова людина,стаття сподобалась інформація дуже корисна.Можливо ви знаєте людину або сайт куди можна звернутися щодо вивчення чеської індивідуально з викладачем через інтернет ,можливо ” Skype ” так як часу відвідувати курси в мене на жаль немає.Дякую

  • Дякую! На жаль, не маю практичного досвіду навчання через Скайп, тому нікого порадити не можу( Бажаю успіхів з опануванням чеської!

 • Dego

  Полезная статья, спасибо за ссылки. Я в принципе так и думал поступать: вооружиться словарем, самоучителем и потихоньку пробовать разговаривать с сотрудниками в офисе (они все чехи).

  • Спасибі за відгук!Успіхів з чеською! (новий лайф хак: внести текст іноземною в перекладач Гугл, запустити в ньому озвучення тексту і паралельно запис аудіо на телефоні. Таким чином можна швидко завчити найбільш актуальні фрази/тексти).

 • Nicko Olimp

  Дякую за багато корисних посилань, збережу собі.
  Підкажіть, де в інтернеті можна знайти непоганий вибір книг чеською в електронних форматах?