Як вивчити англійську мову

Ми знайшли цю чудову і корисну статтю на WikiHow і переклали її для вас. Це ресурс де, подібно Вікіпедії,  люди спільно описують «як?» зробити будь що. І ця стаття – колективний твір багатьох людей зі всього світу. Кожен з них говорить англійською, дехто вивчав її з самих азів, як і ви зараз. Саме тому ця статтю така цінна – у ній є зібраний і впорядкований досвід сотень людей з всього світу, які пройшли шлях від вивчення англійської абетки до написання статей в Інтернеті англійською мовою.

Цінність цієї статті також і в її універсальності щодо вивчення різних мов, не тільки англійської. Наведені і поясненні в ній поради – це свого роду універсальний інструмент, використовуючи який ви зможете самостійно вивчити будь-яку мову.

Раніше ми вже писали про самостійне вивчення англійської онлайн. І ця статтю в дечому повториться, але те як вона написана, однозначно допоможе Вам у самостійному вивченні англійської мови.

Три частини: Покращення розмовної англійської, Покращення письмової англійської, навичок читання та слухання, Залученість та поглиблення володіння новою мовою.

Англійська є відмінним вибором для вивчення іноземної. Однаково як з метою використання в бізнесі/роботі, так і в подорожах або з особистих причин. Не говорячи вже про навчання закордоном, де англійська є найпоширенішою мовою ведення лекцій (навіть у ВУЗах наших сусідів, Польщі, Чехії і т.п.) Вивчення будь-якої нової мови вимагає напруженої роботи, завзятості і готовності робити та приймати свої помилки – і тут англійська мова не є винятком. Почніть з кроку 1 нижче щоб отримати корисні поради про те, як поліпшити своє володіння англійською мовою.


•Частина 1 з 3: Покращення розмовної англійської1

1. Говоріть хоч трохи англійською мовою щодня. Щоб найкраще і найшвидше вивчити будь-яку нову мову, варто просто говорити нею. Хоч трохи – як у Вас виходить, а далі все більше і більше.  І не має значення, чи ви знаєте тільки п’ять англійських слів, чи практично вільно володієте нею – спілкування англійською з іншою людиною є найшвидшим, найбільш ефективним методом поліпшення своїх навичок.

 •  Не чекайте, поки почнете «відчувати себе більш впевнено» розмовляючи англійською мовою – ви, ймовірно, досить довго не досягатимете цього рівня. Тому змушуйте себе виходити за межі своєї зони комфорту і починайте говорити англійською ВЖЕ СЬОГОДНІ. Ви будете вражені тим, як швидко поліпшуються ваші розмовні навички.
 • Знайдіть носія англійської мови, який готовий витратити якийсь час щоб поговорити англійською з вами. Можливо, ви станете в нагоді і йому – запропонувавши в обмін йому спілкування вашою рідною мовою (або іншою, якою володієте добре). Тоді, наприклад, 30 хвилин ви розмовлятимете англійською, 30 хвилин розмовляючи мовою, яку ви вже знаєте. Сервіси для вивчення іноземних мов допоможуть вам знайти співрозмовника.
 • Якщо ви живете або подорожуєте в англомовній країні, можете добре і легко практикуватись, починаючи прості розмови з людьми, яких зустрічаєте. Кажучи, наприклад, «hello» продавцю або запитуючи дорогу у перехожих.

22. Працюйте над своєю вимовою. Навіть якщо ви маєте достатній рівень англійської, з хорошою граматикою і великим словниковим запасом, носіям англійської мови може бути дуже важко зрозуміти вас, якщо ви не будете працювати над своєю вимовою.

 • Правильна, чітка вимова є вкрай важливою, якщо ви дійсно хочете поліпшити свій рівень англійської мови. Звертайте увагу  на те, як носії англійської мови вимовляють певні слова і звуки, і робіть все можливе, щоб скопіювати їх.
 • Зверніть особливу увагу на будь-які звуки, які вам не знайомі, або, що не існують у вашій рідній мові. Наприклад, деякі люди відчувають труднощі вимовляючи звук «r», як його не існує в їхній рідній мові, в той час як інші люди відчувають труднощі з певними приголосними (наприклад, звук «th»).
 • Майте на увазі, що вимова деяких англійських слів сильно змінюється залежно від тієї частини світу, де ви її почуєте. Наприклад, американський варіант англійської мови дуже відрізняється від британського варіанту англійської мови. Якщо ви збираєтеся подорожувати або жити в англомовних країнах, то повинні брати до уваги особливості вимови і вживання певних слів при вивченні англійської.

33. Поповніть свій словниковий запас і використовуйте ідіоматичні фрази. Чим ширший ваш словниковий запас і більше англійських фраз ви знаєте, тим буде легше говорити англійською.

 • Спілкування з носіями англійської мови допоможе вам розвинути лексику і володіння фразами природним чином. Хоча читання, перегляд відео англійською і слухання новин є також корисним.
 • Після того, як ви дізнаєтесь нове слово або фразу, докладіть зусиль, щоб використати його в реченні – це найкращий спосіб запам’ятати його.
 • Ще один простий спосіб запам’ятати нові слова в пам’яті, це зробити липкі ярлички для повсякденних предметів домашнього ужитку і поклеїти їх на речі по всьому будинку або квартирі. Тоді кожного разу при використанні чайника або погляду в дзеркало, ви побачите англійське слово для кожної з речей, яке хоч-не-хоч, але змусить запам’ятати себе.
 • Почніть записник ідіоматичних фраз, що їх  англомовні використовують весь час. Це, наприклад, фрази «дощ з кішок та собак» (raining cats and dogs, сильний дощ), бути на «дев’ятому небі» (бути дуже щасливим) або коли кажуть про щось «шматок пирога» (pies of cake, коли щось дуже легко). Використання цих фраз у вашій мові піднесе ваш рівень англійської мови на декілька ступенів.

44. Відвідуйте навчальні класи або дискусійну групу англійською.

 • Це ще один чудовий спосіб, щоб включити деякі додаткові англійські розмови у ваше звичне життя: записатися в навчальні або дискусійні групи англійською.
 • Відвідування навчальних груп англійською – це відмінний спосіб, щоб зосередитися на деяких більш формальних аспектах говоріння англійською. Заняття в групах навчать говорити граматично правильно. Що передбачає правильну структуру речень, відмінювання дієслів і, як правило, забезпечують дуже структурований підхід до вивчення мови.
 • Відвідування дискусійних груп є більш неформальним і розслабленим способом вивчення англійської мови, де акцент робиться більше на спілкуванні та налагодженні відносин, ніж при розмові «правильною» англійською мовою. Розмова на англійській мові в такій атмосфері допоможе вам почувати себе більш комфортно у спілкуванні англійською з іншими людьми.
 • Обидва цих способи вивчення мови мають свої плюси і мінуси, тому краще, за можливості, використовувати обидва!

55.  Тримайте словник біля себе. Постійна наявність англійського словника поруч з вами (не важливо це книга,  чи Андроїд-додаток) може бути дуже корисною.

 • Наявність словник дозволить швидко підібрати або перекласти потрібне слово. Це допоможе вам уникнути багатьох моментів сум’яття, якщо ви раптово забудете потрібне слово під час розмови з англомовним. Все, що вам потрібно зробити, це на мить відірватись, щоб підглянути потрібне.
 • Окрім попередження появи незручних положень, словник допоможе ще й краще вивчати слова: кожен раз підглядаючи в словник, ви вносите нове слово собі  в пам’ять.
 • Корисно мати словник і щоб вивчати нові слова протягом дня, коли ви байдикуєте, наприклад, в транспорті або просто за чашкою кави. Ви можете дізнатися додатково 20-30 англійських слів на день, використовуючи цю техніку!  Окрім того, словники-програми мають функцію історії перекладу: час від часу переглядаючи її і повторюючи раніше перекладені слова, ви ще краще їх запам’ятаєте.
 • Будучи новачком, вам краще почати з англійського словника, який надає переклад-визначення на рідній мові. Однак, як тільки ваші мовні навички покращаться, краще перейти на використання англо-англійського словника, який містить англійські визначення для англійських слів (це Оксфордський словник англійської мови, наприклад. Є в онлайн і в магазинах додатків.)

•Частина 2 з 3: Покращення письмової англійської, навичок читання та слухання.

61. Слухайте радіо англійською або подкасти. Один з кращих способів поліпшити своє розуміння англійської на слух – це завантажити додатки або файли подкастів чи радіо на ваш телефон або MP3-плеєр.

 • Докладіть зусиль для прослуховування подкастів або радіо-передач, принаймні 30 хвилин в день. Робіть це в тренажерному залі, під час поїздки на роботу, або за комп’ютером.
 • Робіть справжні зусилля, щоб зрозуміти про що говориться, не допускайте, щоб все просто йшло крізь вуха. Коли мова буде зашвидка, спробуйте розпізнати ключові слова і фрази, щоб отримати загальне уявлення про що йде мова.
 • При потребі зупиняйте запис, записуйте всі слова або фрази, які не розумієте і шукайте переклад до них згодом. Потім продовжуйте слухати подкаст або програму далі, щоб почути нові слова чи фрази в контексті запису в цілому.

72. Дивіться англійські фільми і телевізійні шоу. Ще один цікавий спосіб поліпшити своє розуміння на слух – це перегляд англійських фільмів і телевізійних шоу.

 • Спробуйте обрати фільми або ТВ-шоу, якими ви будете насолоджуватися – це зробить заняття англійською більш легким. Якщо це можливо, виберіть фільми або програми, які вже знайомі вам, наприклад, дитячі мультфільми або блокбастери. Якщо ви вже знаєте основний сюжет, то сприймати розмову героїв буде набагато легше.
 • Тим не менш, не бажано переглядати фільми або телевізійні шоу з субтитрами на вашій рідній мові – вони будуть тільки відволікати і робити вас менш зосередженим на розумінні англійської мови, а саме в цьому і полягає весь сенс цієї вправи.

83. Читайте англійські книги, газети або журнали. Читання є невід’ємною частиною вивчення нової мови, тож не забувайте практикуватись!

 • Знайдіть те, що вам дійсно подобається  – знаменитий англійський роман (можливо, для початку його адаптована для початківців версія), газета The New York Times, подкаст англійською або модний журнал і починайте працювати над ним. Уникайте нудного і не цікавого чтива для практики – вам не захочеться продовжувати, перевірено.
 • Знову ж таки, докладайте активних зусиль, щоб дійсно зрозуміти про що ви читаєте, а не просто пробігати очима по тексту. Виділяйте слова чи фрази, яких ви не розумієте, та шукайте їх у словнику.
 • Наодинці ви також можете спробувати читання вголос – це дозволить вам поліпшити свої навички читання, одночасно працюючи над вимовою.

94. Ведіть щоденник англійською мовою. Крім читання та слухання, потрібно приділяти увагу розвитку письмової англійської.

 • Це може бути одним з найбільш складних аспектів вашого вивчення мови, але тим не менш, важливим. Писання англійською мовою допоможе розвинути структуру речень, граматику і правопис.
 • Намагайтеся вести щоденник англійською, де ви будете записувати декілька фраз кожного дня. Вони не обов’язково повинні бути глибоко особистими – ви можете писати про погоду, що ви їли на вечерю або про ваші плани і справи протягом дня.
 •  Якщо вам буде зручно, знайдіть носія мови, щоб він перечитав написане вами і перевірив наявність помилок. Це допоможе вам уникнути тих самих помилок в майбутньому.

105. Знайдіть співрозмовника або товариша по листуванню англійською мовою. Як тільки ваші письмові навички покращилися, ви сміливо можете починати переписуватись англійською!

 • Ваш друг по листуванню може теж вивчати англійську мову, як ви. Або ж бути носієм англійської мови, який хоче практикувати свої знання іноземної мови, написавши до вас на вашій рідній мові.
 • Переписка і спілкування з другом з англомовної країни (наприклад, з США, Великобританії, Канади, Ірландії, Австралії, Нової Зеландії або Південної Африки) також дозволить вам дізнатися більше про культуру та  життя в іншій частині світу.

•Частина 3 з 3: Залученість до використання вашої нової мови

Старайтесь підтримувати високу залученість англійської мови у вашому житті та справах. Користуйтесь нею та поглиблюйте її знання.

111. Залишайтеся мотивованим. При вивченні будь-якого нової мови, важливо залишатися мотивованим і не відмовлятися від своєї мети.

 • Будьте вірні своїй меті: вивчити нову мову, нагадуючи собі про те, як сильно ви хочете цього досягти. Подумайте про весь дивовижний досвід і можливості, які будуть доступні для вам після вивчення англійської. Опанувавши англійську, хоча б на базовому рівні, ви зможете знайти порозуміння з мільярдами людей з усієї планети.
 • Ви зможете розмовляти з носіями англійської мови з різних країн світу та створити і розвивати нові та захоплюючі стосунки. Ви зможете взаємодіяти з англомовною культурою, як ніколи раніше і, можливо, піднімете рівень своєї кар’єри в результаті ваших нових мовних навичок.

122.    Практикуйтесь щодня. Якщо ви хочете досягти володіння англійською швидко, необхідно взяти на себе зобов’язання займатися кожен день.

 • Вивчення нової мови засновано на повторенні, тому якщо ви будете робити великі перерви між навчанням, прогрес може змінитись занепадом. Ви будете забувати те, що вивчили раніше, і доведеться починати навчання спочатку, витрачаючи дорогоцінний час.
 • Тим не менш, ви не повинні навчатись аж так багато, що англійська вам просто набридне… Спробуйте підтримувати свою цікавість до англійської і її вивчення, виконуйте різні завдання, але щодня – одного дня читання цікавої книги, іншого – слухання нового подкасту чи перегляд серіалу, ще іншого дня – письмова практика, далі – вивчення граматики і т.д.
 • Завжди шукайте і використовуйте можливості попрактикуватися говорити англійською, бо це «номер один», найважливіша річ, яку ви можете зробити для опанування англійської мови.

133. Привчіть себе думати англійською мовою. Один із способів переходу від рівня «дуже добре» до «вільного» володіння англійською є призвичаєння свого мозку думати англійською мовою.

 • Постійний переклад в голові з рідної мови на англійську, споживає час і енергію. Кожна мова має свої нюанси та особливості, що робить неможливим точний переклад з однієї мови на іншу в деяких випадках.
 • В результаті, ваша розмовна і письмова англійська буде звучати набагато більш природно і вільно, якщо ви зможете натренувати свій мозок думати без перекладу, а одразу англійською. Уявіть що ви маєте такий собі внутрішній перемикач: коли прийшов час, щоб спілкуватися англійською мовою, необхідно ввімкнути ваш англійський мозок і вимкнути мозок українською!

144. Знайдіть собі англомовних товаришів. Певно, найкращою перевіркою на знання іноземної мови є спроба створення і підтримка розмови того, хто вивчає іноземну з носіями цієї іноземної мови: чи зможуть носії брати участь в розмові з тим хто вивчає?

 • Найкращий спосіб досягти такого рівня володіння, це знайти кількох англомовних друзів і зависнути разом з ними в кафе або барі, пройтись цікавими місцями – разом цікаво і не формально провести час.
 • Таким чином, ви будете змушені говорити англійською бо захочете нормально взаємодіяти зі своїми товаришами, але при цьому ви не буде відчувати себе особливо напруженим як під час навчання, тому що вам буде весело і цікаво!

155.    Не бійтеся робити помилки. Найбільша перешкода, що стоїть на шляху до вивчення нової мови – це страх зробити помилку.

 • Цей страх не служить жодній меті – це всього лиш перешкода, що заважає вам вивчити іноземну мову.
 • Пам’ятайте, що всі роблять помилки, коли вивчають нові мови – це свого роду, обряд посвячення або переходу від незнання до впевненості. Ви майже напевно спробуєте свою частку незручних моментів – коли випадково скажете щось грубе або неправильне. Проте, це все може бути і весело. Варто тільки дати собі право на помилку.
 • Важливо пам’ятати, що ви не прагнете досконалості, коли вчитесь говорити англійською, ви прагнете до прогресу. Помилки – це частина процесу навчання. Вони допоможуть вам стати краще, то ж прийміть їх!

eshko_big_hor_cups_done