Як вибрати курси і репетитора англійської мови?

Під кінець зими-початку весни традиційно стартують нові програми в багатьох школах англійської та інших іноземних мов. Тим, хто хоче почати вчити або підтягнути рівень іноземної, потрібно буде ходити на заняття два-три рази на тиждень і займатися по 1,5-3 години. Деякі школи пропонують і курси вихідного дня. Однак потрібно бути готовим до того, що англійську доведеться студіювати 3-4 години поспіль, а бути сконцентрованим і активним так довго доволі складно. У середньому навчання обійдеться в 1800-4500 гривень за семестр, при цьому тривалість останнього різна в кожній школі – від 1,5 до 4,5 місяця. Плюс доведеться доплатити за підручники 150-250 грн. Ще деякі школи пропонують заняття по Skype: урок коштує 200-300 грн (але ви самостійно можете безкоштовно найти співрозмовника онлайн).

В цій статті я розгляну основні критерії вибору школи і викладача для вивчення англійської або іншої іноземної мови. Читайте також статтю: «Вивчити англійську онлайн – легко!»

Як проходить навчання в школах іноземної?

Більшість курсів працює за званою комунікативною методикою. Наголос робиться на розмовну мову: на заняттях часто влаштовуються обговорення в міні-групах, практикуються дебати та лінгвістичні ігри. Найчастіше вчать студентів два викладача. Основні заняття, тобто ті, на яких проходять навчальну програму, ведуть, як правило, українські педагоги, ще одне заняття – носій мови. Втім, є школи, які працюють і за іншими методиками. Наприклад, за методом Каллана. Ці уроки проходять інтенсивно: викладач постійно ставить запитання, вводячи в них нові слова і граматичні конструкції, а учні йому відповідають. За рахунок темпу вони не встигають перекладати в себе голові на українську і відтак вчаться думати іноземною мовою, а постійне повторення фраз дозволяє довести навички до автоматизму.

Eglish_schoolУ кожній школі не обходиться без бонусів для студентів. Наприклад, на багатьох курсах можна безкоштовно відвідувати розмовні-клуби (їм є вільна і безкоштовна альтернатива – Клуб мовного обміну), кіноклуби, вчити другу іноземну мову. Також деякі школи викладають на своїх сайтах корисні матеріали для студентів. Є й знижки. Наприклад, в деяких з шкіл, де є помісячна оплата, якщо заплатити відразу за весь семестр, то можна отримати знижку до 10 %. Знижку в 5 % можна отримати, якщо привести друга або подружитися зі школою в соцмережах.

Ось основні моменти, на які необхідно звернути уваги при виборі курсів англійської мови.

Як вибрати школу і курси іноземної мови?
В школи обов’язково повинні бути навчальна програма і план занять, які вам зобов’язані показати за першою вимогою. Щоб переконатися, що вам викладають фахівці, попросіть пред’явити копії їхніх дипломів. Не показують – задумайтесь. Щодо навчального курсу, то якщо у вас рівень нижче середнього, не погоджуйтеся на заняття виключно з носієм мови (ви його просто не зрозумієте). І не вибирайте дуже інтенсивні заняття, наприклад, кожен день по три години. Оптимально – 1,5 години на день.

Проте, школа і курси іноземної – це ще все на що потрібно звернути увагу. Більшість часу ви будете співпрацювати з людиною-викладачем іноземної, який має навчити вас всього що знає сам. Звернуть особливу увагу на викладачів школи і їх відношення до учнів. Для цього обов’язково відвідайте безкоштовні пробні заняття.

Ідеальний викладач: як вибрати викладача іноземної мови?

Увага на диплом
У репетитора обов’язково має бути філологічна або педагогічна освіта. Він повинен володіти мовою на рівні Advanced (просунутий рівень) і знати не менше 5 тис. слів. Дуже добре, якщо репетитор може підтвердити свої вміння міжнародними сертифікатами, наприклад, TOEFL або IELTS (підтверджують рівень знань), а також INTESOL або CELTA (підтверджують право викладати англійську мову дорослим). Також у потенційного репетитора повинно бути як мінімум два роки стажу. Ідеальний варіант – 5-10 років. При цьому бажано, щоб за цей час у нього був самий різноманітний досвід викладання (наприклад, не тільки приватна практика, а й робота в мовній школі).

Розвиток нон-стоп
Якщо всі дипломи датуються минулим сторіччям, то їх цінність відносна. Важливо, щоб викладач розвивався постійно. Наприклад, проходив курси підвищення кваліфікації, проводив вебінари, розробляв власний посібник, обмінювався з колегами розробками. У цьому плані показовим може бути сайт або блог викладача. Якщо він регулярно викладає корисні матеріали (міні- словнички, добірки з граматики та ін), значить, він з головою занурений у професію.

Жив або не жив?
Величезний плюс, якщо репетитор жив мінімум два роки за кордоном. Без досвіду живого спілкування важко зрозуміти гумор іноземців, сленг, фразеологізми і пояснити учням, наприклад, що доречно в іноземній мові, а що ні.

Повинен бути план
У професіонала обов’язково повинна бути розроблена навчальна програма, а всі уроки – сплановані. Тобто якщо ви попросите розповісти про те, як вони будуть проходити, як контролюватиметься успішність, то він повинен з легкістю і детально розповісти вам про це, пояснити, чому вчить так, а не інакше. В іншому випадку варто задуматися, адже незрозуміло, куди може привести імпровізація.

Ідеальний урок – це «мікс»
Обов’язково запитайте, за якими підручниками ви будете займатися, – це мають бути зарубіжні видання (на жаль, за словами експертів, вітчизняні посібники залишають бажати кращого). Також попросіть аргументувати вибір. Поцікавтеся, які ще матеріали використовує педагог. Справжній профі повинен використовувати ще й допоміжні матеріали, наприклад, відео- та аудіозаписи, лінгвістичні ігри і т. д. Також важливо, щоб на уроках тренувалися всі навички володіння мовою.

Порахуйте учнів
Якщо їх зовсім мало, то, очевидно, репетитор не користується популярністю. Надто багато? Теж привід задуматися. Адже якщо уроки проходять щодня в режимі безупинно всі вісім годин робочого часу, значить, у викладача немає часу ні на хорошу підготовку до уроків, ні на відпочинок. Відповідно, страждає якість викладання. Оптимально, якщо у викладача не більше чотирьох-п’яти уроків на день.

Поліглотам – так!
Ідеально, якщо репетитор, крім англійської, знає ще як мінімум одну іноземну мову. Якщо людина була в шкурі учня, пройшла шлях від нульового до просунутого рівня не один раз, значить, його метод вивчення мови працює.

Подивіться рекомендації
Допоможуть у виборі репетитора відгуки на форумах, адже там, як правило, люди не скупляться у виразах. Або можете попросити у репетитора контакти учнів (з їх попередньої згоди), щоб отримати інформацію з перших вуст. Якщо педагог ніяк не погоджується, значить, він не впевнений у позитивних відгуках про свою роботу.

Пробний урок – має бути
Обов’язково запишіться до репетитора на пробний урок і влаштуйте йому тест на міцність. Задайте кілька запитань. Якщо викладач намагається різними способами роз’яснити вам матеріал, значить, він зацікавлений в тому, щоб учень його зрозумів. Якщо ж відразу здається і каже, мовляв, так влаштований мова – це тривожний сигнал. Ще момент: уроки повинні проходити тільки англійською, щоб ви максимально занурювалися в мовне середовище і долали страх, – ніяких пояснень українською, тільки в крайньому випадку. Також викладач, яким би просунутим знавцем він не був, на уроці повинен опускатися практично до рівня учня, виражатися зрозумілими для нього словами. Якщо ж він продовжує козиряти знаннями незважаючи на те, що ви насилу його розумієте, значить, в успіху учня не зацікавлений.

Успіху і наснаги!

Читайте також:
Книги англійською мовою.
Почати говорити англійською в Клубі мовного обміну (Language Exchange Club).
100 способів ефективно вивчити англійську мову самостійно.
Говорити англійською онлайн.
10 цікавих подкастів для самостійного вивчення англійської.
9 безкоштовних каналів для вивчення англійської на YouTube.