Українські історичні твори, частковий огляд

В цій статті розглянемо деякі з українських історичних творів. Це будуть романи, повісті та можливо документальні твори, про що зазначатиметься окремо. Основний критерій відбору – суб’єктивний: книги було цікаво прочитати)

Цей список книг не є вичерпним. Вмістити всі численні історичні твори в одну статтю неможливо. Ця стаття буде вмістить опис лише маленької часточки величезного обсягу історичних книг. Закликаю вас шукати та читати для себе цікаві українські твори! На українській вікіпедії є перелік історичних творів поділених по епохам України.

Черлені щити

schyty

«Черлені щити» (інша назва «Князь Ігор»), В. Малик — про похід на половців князя Новгород-Сіверського Ігоря Святославича в 1185 році, за мотивами «Слова о полку Ігоревім».

Книга розповідає про події часів князя Ігоря: об’єднання всіх Київських земель задля боротьбу проти половецьких загарбників.

Черлені, тобто «темно червоні» щити — це традиційний колір зброї воїнів-русинів, мешканців Київської Русі. Цього кольору боялись вороги, його поважали… Побачивши цей колір, українські жінки плакали, бо знали, що визволителі поруч і небезпека минула. В романі розповідається про період життя Київської Русі, коли держава була поділена на низку князівств і не було одностайності між володарями окремих земель. Це підривало імідж Русі і вороги не оминали нагоди відігратися на цьому. Фундаментальною подією твору є похід полку Ігоревого на половців в ворожий степ. Похід, що супроводжувався лихими знаменами і закінчився нищівною поразкою руського війська. Також маємо нагоду познайомитися з усіма князями тогочасної Київської Русі, маємо нагоду познайомитися з літописцем, який написав «Слово о полку Ігоревім». Маємо нагоду пізнати долю українського бранця, честь та гординю князя Руського і до чого це призводило.

Таємний посол

posolАвтор: В. Малик. Історичний твір, який складається з чотирьох романів: «Посол Урус-шайтана» (1968 р.), «Фірман султана» (1969 р.), «Чорний вершник» (1976 р.) і «Шовковий шнурок» (1977 р.)

В основу творів покладено реальні події російсько-турецької війни 1677–1678 років, а також наступного періоду аж до підписання Бахчисарайського мирного договору 1681 року. Ця війна ще відома під назвою Чигиринських походів.

Задум цього твору виник у В. Малика під впливом відомої картини художника-реаліста І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Розглядаючи картину, письменник подумав: художник зобразив на полотні лише мить з життя цих мужніх захисників своєї землі. Якщо ж написати роман, то можна показати як вони жили, сіяли й збирали хліб, займались ремеслами, кохали, воювали зі своїми ворогами, страждали в неволі, гинули у війнах.

В романі зображена героїчна боротьба українського народу проти турецько-татарських поневолювачів у другїй половинї XXVII столїття. У центрї твору звичайні люди різних національностей, які об’єднавшись перемагають ворога.

По мотивам твору було знято мультфільм: «Таємний посол: звістка отаману». Дивитись.

Святослав

sviatoslavАвтор: Скляренко С. Роман про часи князя Святослава Ігоревича.  Дуже захоплююче описуюються події як в Київській Русі, так і в тогочасній Європі.

Роман історичний і оповідає про долю і правлінні князя Святослава. Святослав був сином Ігоря та Ольги. Цікаві історичні описи його життя з ранніх років, коли він уже прагнув усією душею брати участь в походах і війнах. Описано суворий характер, чесність і прямота Святослава, його загострене почуття справедливості. Автор багато розповідає про людські якості свого головного героя. Святослав був надзвичайно витривалий в походах і невибагливий в побуті. Він міг спати під відкритим небом , підклавши під голову сідло, був невимогливий в їжі, швидкий і рішучий у рухах.

«Це була людина середнього зросту, кремезний, широкоплечий. Голова в нього була голена, з тімені звисав пук волосся, в одному вусі висіла золота сережка, прикрашена двома перлинами і рубіном посередині. Обличчя його було похмуре. Суворо дивилися його блакитні очі з-під густих брів».

Святослав ніколи не нападав на ворогів без попередження, оголошував їм: «Іду на ви». Опис військових дій і походів Святослава займає центральне місце в романі: він приєднав в’ятичів, розбив хозарів, взяв область Тмутаракань і, незважаючи на нечисленну дружину, успішно воював на Дунаї з болгарами.

Здійснив ряд походів на Оку, в Поволжі, на Північний Кавказ і Балкани, звільняючи слов’янські племена від влади хазар і приєднуючи до своїх територій нові землі.

У 965 році Святослав розгромив Хазарський каганат, воював з Болгарським царством (Дунайської Болгарією). У результаті цього походу був захоплений ряд міст. Ця країна так сподобалася князю, що він вирішив навіть перенести сюди столицю своєї держави.

Перед походом він поділив Давньоруська держава між трьома своїми синами: Ярополку віддав Київ, Олегу землю древлян, а Володимир пішов до Новгорода. Так Святослав намагався зміцнити великокнязівську владу, замінюючи місцевих керуючих своїми дітьми.

Всі ці важливі історичні події описані в романі дуже цікаво, прекрасно представлений і звичайний народ, оточення князя, звичаї та побут його епохи. Твір автор створював на основі історичних та літописних документів. Читається роман швидко і легко. Книга порадує любителів історії та давньої Русі.

 

Володимир

volodymyrАвтор: Скляренко С. Цей твір продовжує роман «Святослав». В книзі описуються події та життя за доби Володимира Великого.  Володимир був сином Святослава, йому він передав владу, але отримати її Володимиру буде не так легко.

Твір розповідає про випробування Володимира, його становлення як князя, боротьбу за владу в Києві, за об’єднання київських земель. Крім сюжетної лінії про князя, є ще розповіді про звичайних людей, їхній тогочасний побут та життя.

Володимир відіграв найвизначнішу об’єднавчу роль для Київської Русі. Він завоював та укріпив значні території, а також відомий як хреститель Русі.  Саме він сприяв розвитку християнства на Русі.

Чорна рада

chorna_radaАвтор: Куліш П. XVII сторіччя. Кінець Хмельниччини. Україна зазнала чи не найтяжчих часів: тривала боротьба за вплив на неї між Річчю Посполитою і Московським царством, панував розбрат, запеклі суперечки серед козацької верхівки Війська Запорозького. Україна фактично розпалася на дві частини — Правобережну і Лівобережну. Остаточний розкол країни закріпила Чорна рада, яка відбулася у червні 1663 року в Ніжині і знаменувала початок занепаду Гетьманщини, держави, створеної Богданом Хмельницьким.

Письменник акцентує увагу на суперечностях між простими козаками і старшиною, між міщанами і шляхтичами, між городовими козаками і запорожцями.

Визначальним сюжетним «полігоном» для визначення героїв є дорога, у яку вирушає козак Шрам зі своїм сином Петром, прямуючи з Правобережної України до Лівобережної до Якима Сомка. На цій дорозі вони зустрічають різних за соціальним статусом і політичними поглядами людей.

По мотивам книги було знято фільм.

Залишинець. Чорний ворон

chorniy_voronАвтор: Шкляр С. Роман відтворює одну із сторінок української історії — боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках. В його основу покладено історичні документи, зокрема, з розсекречених архівів КДБ. Робота над романом тривала майже 13 років.

Автор розповідає про свій твір: «Вожді, як маври, зробили свою справу і відійшли на еміграцію, а повстанці, марно чекаючи їхнього сигналу до всеукраїнського рушення, воювали ще майже десятиліття… Прототипом мого головного героя став один із найзагадковіших холодноярських отаманів — Чорний Ворон. Українська літературна критика ненавидить стрімкий розвиток подій. Я не збираюся їй догоджати, але в мене і крім сюжету є достатньо засобів, щоб тримати увагу читача, чий інтерес я ставлю понад усе»

Записки українського самашедшого

zapyskyАвтор Костенко Ліна. У романі описується період президентства Леоніда Кучми та Помаранчева революція. Головний герой роману, 35-річний програміст за освітою, який проте займається обслуговуванням комп’ютерів, а не програмуванням. Познайомився зі своєю майбутньою дружиною ще під час Революції на граніті.

Його батько – відомий перекладач, шістдесятник, що має нову молоду дружину та дуже замкненого сина, який фігурує під прізвиськом Тінейджер. Дружина головного героя – філолог, дослідник Гоголя. Син навчається в школі й товаришує з сусідом Борькою, сином «нового українця». Головний герой веде так звані «Записки», занотовуючи всі катастрофи, замахи, вбивства (наприклад, цинічне вбивство польською поліцією українця Сергія Кудрі) і скандали, про які дізнається з новин. Таким чином він намагається дати вихід своїм емоціями у скорумпованій атмосфері режиму Кучми і не скотитися до повного цинізму.

Паралельно в записках знаходять своє відображення часом проблематичні стосунки головного героя зі своєю дружиною. Загальний іронічний, песимістичний, скептичний, часом знущальний тон записок під кінець кардинально міняється, коли герой переживає емоційно напружені події Помаранчевої революції.

Дивіться також: Українські кінофільми на історичну тематику.