Технократія, рококо і Всесвіт всередині нас: 9 науково-популярних серіалів англійською

Для легкого вивчення англійської мови за допомогою серіалів, пропоную ознайомитись з цією статтею та вибрати щось для себе.

Якісні нон-фікшн-серіали показують, що життя здатне підкидати захоплюючі сюжети, гідні сценаристів HBO. «Теорії і практики» склали підбірку документальних і науково-популярних багатосерійних фільмів про рок-н-рол, небезпеки технократії і майбутнє Землі після зникнення людства.

Монархія з Девідом Старкі

1Monarchy with David Starkey: документальний серіал BBC показує історію Британії крізь призму боротьби за королівський престол. Знаменитий американський історик-телеведучий Девід Старкі наочно демонструє процес перетворення британської монархії і розповідає про політичні інтриги, особистих драмах королівських сімей і битвах за корону. Розповідь починається з першого офіційно проголошеного короля Англії Альфреда Великого і завершується сьогоднішнім днем. Кожна серія – огляд ключового історичної події та поведінки видатної історичної особистості на її фоні.

У зв’язку з колосальним успіхом серіалу телеканал BBC запустив ще один проект з цим же телеведучим: «Музика і монархія з Девідом Старкі». У цій серії передач Старкі розповідає про історію британської музики і про той вплив, який здійснила монархія на її формування.

Цивілізація: персональний погляд Кеннета Кларка

2“Civilisation: A Personal View: Kenneth Clark”: Фахівець у галузі історії мистецтв, історик і телеведучий Кеннет Кларк в 1969 році вів авторський цикл передач на BBC, присвячених європейському мистецтву, архітектурі, філософії та історії починаючи з середньовічних часів. Протягом години глядачі подорожують з Кларком з однієї європейської країни в іншу, спостерігаючи за спадами і підйомами в їх розвитку. Досягнення пізнього середньовіччя у Франції, гуманістичні настрої в Італії епохи Ренесансу, папський Рим, реформація в Німеччині, новий реалізм в живописі і літературі, рококо в музиці і архітектурі, романтизм і епоха освіти, буржуазні революції і героїчний матеріалізм ХХ століття – всі ці епохи охопив грандіозний документальний серіал.

Космос

3«Космос, взагалі-то, перебуває всередині нас, і всі ми зроблені з зоряної речовини. Цілком можливо, що ми – просто спосіб, за допомогою якого космос пізнає сам себе» – вважає астроном Карл Саган і в 13 серіях пояснює глядачам закони Всесвіту. Він зачіпає питання походження життя і його пошуку на інших планетах, розповідаючи про особливості зірок і їх розташуванні, про процеси, що відбуваються з Землею, Сонячною системою і Всесвіту в цілому. Кожен епізод складається з двох частин: спочатку Саган веде розповідь про народження наукових космічних теорій з різних міст Землі, а потім наче відправляється в космос разом з глядачами, щоб наочно підтвердити тільки що викладені факти. Серіал був вперше випущений в ефір компанією BBC в 1980 році і вважається класикою науково-популярного жанру. А професійний і разом з тим оригінальний спосіб Сагана подавати матеріал згодом був взятий за основу багатьма телеведучими.

Люди, які побудували Америку

4The Men Who Built America“: це барвисто відтворені історії підприємців, винахідників і політиків, що призвели Америку до процвітання після трагічної загибелі Авраама Лінкольна. Серіал, що вийшов на каналі History Chanel, детально показав, як персональний внесок таких людей, як Томас Едісон, Генрі Форд, Ендрю Карнегі, Джон Рокфеллер і Теодор Рузвельт, які допомогли Америці стати конкурентоспроможною бізнес-імперією і зайняти лідируюче положення у світі.

Історія науки: сила, доказ, пристрасть

5The Story of Science: Power, Proof and Passion“: телеканал BBC описує власний освітній серіал так: «Майкл Мослі відправляється в амбітну і захоплюючу подорож з метою вивчити тісне переплетення еволюції наукового розуміння світу з історичним шляхом розвитку суспільства». Кожна серія присвячена відповіді на одне з питань: «З чого зроблений світ?», «Як ми сюди потрапили?», «Чи може у нас бути необмежена влада?», «У чому секрет життя?», «Хто ми?». Науковий журналіст Майкл Мослі простежив, як змінювалася наукова картина світу і як у зв’язку з цим еволюціонували уявлення людини про себе. Програма демонструє тісний зв’язок між розвитком науки та історичними процесами в суспільстві і вчить комплексному підходу в мисленні.

Скриня Пандори

6“Pandora’s Box”: ще один документальний фільм виробництва BBC розповідає про наслідки політичного та технократичного раціоналізму в різних країнах світу. Кожен епізод присвячений історії про те, як у тому чи іншому суспільстві намагалися створити утопічний світ, основою якого стали передові досягнення в науці, технологіях і політичних стратегіях управління людьми. У шести серіях провідний Адам Кертіс дійсно відкриває скриню Пандори, розповідаючи про неоднозначні історичні факти, події та явища. Він аналізує комунізм в СРСР, теорію ігор під час Холодної війни, економіку Великобританії в 1970 роках, інсектицид ДДТ, правління Кваме Нкрума в Гані і ядерну енергію, демонструючи неоднозначний вплив наукового і технічного прогресу на життя мільйонів людей.

Життя після людей

7“Life After People”: «Ласкаво просимо на Землю. Населення дорівнює нулю» – слоган серіалу «Життя після людей» цілком відображає його ідею. Творці багатосерійного фільму вирішили показати планету Земля так, як вона стала б виглядати, якби з її обличчя разом зникли всі люди, але залишилися результати їх багатовікової діяльності (міста, будинки, машини, заводи, продукти, предмети меблів). Серіал заснований на наукових дослідженнях занедбаних територій і, завдяки комп’ютерній графіці, вельми реалістично відтворює покинутий людьми світ, змушений вступити в боротьбу з силами природи, які повільно руйнують всю інфраструктуру міст і встановлюють у них свої правила. Кожна серія ілюструє тотальне руйнування нового міста. Мораль серіалу така: якщо з лиця Землі зникнуть люди, то рано чи пізно від людської цивілізації не залишиться і сліду.

Як це робиться

8Discovery Channel протягом п’яти років успішно випускав серіал канадського виробництва How it’s made. У кожній серії розповідається про те, як створюються звичайні речі, регулярно використовувані людьми. У кожній серії найрізноманітніша сировина на очах у глядачів перетворюється на тисячі необхідних у повсякденному житті предметів. Детальна історія про виробництво товарів наочно представлена в 20 -хвилинних серіях, присвячених, як правило, чотирьом продуктам. «Як це робиться» проіснував 20 сезонів – гідний термін для серіалу, що допомагає глядачеві ненадовго вийти зі звичної ролі споживача і хоча б поверхово ознайомитися з процесом виробництва сірників, колготок, шоколаду, гальм, шприців та акордеонів.

Сім поколінь рок-н-ролу

9“Seven Ages of Rock“: серіал виробництва BBC, в якому серія за серією розкривається процес музичної рок-еволюції з 1965 року до наших днів. «Сім поколінь рок-н-ролу» – це сім серій по 48 хвилин, кожна з яких присвячена конкретному напрямку в рок-музиці і містить інтерв’ю з учасниками груп, думки експертів, документальну хроніку та історичний аналіз. Глядачам розповідається про те, як і чому звичайна поп-музика перетворилася на рок, і як вона розділилася на безліч напрямків: арт-рок, панк-рок, хеві-метал, альтернативний рок, інді-рок. Головні герої серіалу – легендарні музиканти: Rolling Stones, Боб Ділан, Pink Floyd, The Velvet Underground, Девід Боуї, The Sex Pistols, Deep Purple, The Smiths, Blur, Oasis, Coldplay та інші.

Дивіться також: Цікаво з користю вивчити англійську за допомогою виступів на TED.com.

Це перекладена стаття. Оригінальна стаття російською на theoryandpractice.ru, автор Ksenia Vityuk