Подорож до Вигоди, «Брами в Карпати»

«Мені б дуже хотілося, щоб туристи з країн Західної Європи повірили, а вірніше — самі пересвідчилися, що Україна — надзвичайно гарна й безпечна країна … найкращою рекламою для України стала ваша помаранчева революція. Тепер багато людей пересвідчилися, що такі поняття, як демократія, свобода вибору, європейська орієнтація, для вас — не пустий звук. Уже двічі разом [з волонтерами львівської громадської організації WETI] здійснювали подорожі «Екоосвіта — вузькоколійками», протягом яких волонтери, студенти й учні закладали основи нового виду туризму, а українські Карпати розглядалися як об’єкт міжнародного туризму. Повірте, мине зовсім небагато часу, і все це стане реальністю. Напередодні Нового року мені хочеться побажати вашій країні якісно нового просування вперед, просування прискореними темпами — до благополуччя, до процвітання. А туристів, зокрема й тих, хто мандрує вузькоколійками, щоб було у вас сила-силенна!»

З інтерв’ю австрійського дослідника, активіста руху за відновлення карпатських вузькоколійних доріг, В. Венделіна, газеті «День», січень 2005 року

В червні мені випала нагода побувати у Вигоді, невеликому містечку на Прикарпатті. І тоді ж зародилася ідея описати тутешні пам’ятки, визначні місця і звичайно широковідомий Карпатський трамвай, який знаходиться тут… Але перші мої спроби писати натикнулись на повну відсутність в Інтернеті достовірних відомостей про те ким, коли і для чого було створено сучасні цікавинки Вигоди.

Тому написання розтягнулось на три місяці, за цей час мені пощастило зустрітись з місцевими та іноземними ентузіастами, які поділились потрібними відомостями зі мною. І повірте, я був приємно здивований тим різноманіттям історії, яке властиве Вигоді та її пам’яткам! Зараз, на жаль, Вигода, як місце для туризму та подорожей, приваблює тільки Карпатським трамваєм. Туди привозять людей, на чотири години вони їдуть в гори, а потім повертаються звідки приїхали. Якби ж вони знали скільки ще цікавого можна побачити у Вигоді і навколишніх місцевостях! Там варто залишиться на довше.
Але, про все по порядку.

Як доїхати?

Свою оповідь почну з опису мого шляху до Вигоди. Я їхав з Києва, потягом до Стрия, звідти, одразу з автостанції біля залізничного, о 6.30 їде маршрутка до Долини, районного центру, за 7 кілометрів від Вигоди. Година і 17 грн – ми в Долині. Звідти з «кільця», кільцевої розв’язки Долини, перед заїздом на міську автостанцію, регулярно відправляються приватні таксі, рідше зупиняються попутні рейсові автобуси через Вигоду. Їхня вартість – 3 грн, до Вигоди з Долини їхати близько 7 хвилин. Контакти таксі, розклади руху і контактну інформацію для зручності я вкажу наприкінці статті.

Panorama of Vygoda (Ukraine), Ansicht von Wygoda (Ukraine)
Давня листівка з видом на Вигоду. Написи: ліворуч – «Дистиляційна фабрика», праворуч – «Парова лісопилка», знизу «Вітання з Вигоди»

Вигоду ще називають «Брамою в Карпати», адже через містечко ведуть шляхи у Карпати: до Вишківського перевалу і далі – в Закарпаття: до Хуста. Сюди можна досить легко дістатись зі Львова, Києва, Івано-Франківська, Тернополя і Закарпаття. І перед тим як розповісти про цікаві місця Вигоди, згадаю трохи історії, її знання допоможе побачити суть речей і пам’яток у Вигоді. За радянською традицією вважалося що Вигоду засновано у 1883 році, та насправді поселення з такою назвою заснували дещо раніше. Відомо, що у 1828 році, єврей Дельман на куплених в господаря Григорія Семенишина землях, відкриває корчму в тому місці, де потічок Млинівка пересікався з шляхом із Новоселиці до Старого Мізуні і Велдіжа (Шевченкового). Там він побудував корчму із заїжджим двором, в якому була вілла для відпочинку панства і прислуги, а також хата для фірманів та дві великі конюшні. Все це було збудоване із добірного круглого дерева.

У корчмі було людно. Жителі гірських сіл возили дошки і вироби із дерева на Поділля, де обмінювали їх на зерно і борошно чи продавали за гроші. На зворотньому шляху повертали до «Вигоди» і там засиджувалися за чарчиною горілки, допоки у кишені подзенькували монети. Пізніше інший лихвар купив у того ж Семенишина поле і побудував дві крамнички: з виробництвом і продуктами. Місце було вигідним, збудовані заклади приносили високі прибутки. І ці перші будівлі дістали назву «На Вигоді».

Далі почався період розвитку лісового господарства. У 1883 році, барон Поппер Фон Подгарі переносить сюди офіс своєї лісопромислової компанії. З того часу починається нестримний розвиток Вигоди, який разом із світовими подіями, то пригальмовує, то шалено прискорюється. Австро-угорська влада і боротьба з безпринципним капіталізмом, пізніше польська влада, світові війни, і активна, безперервна боротьба за незалежну Україну, радянська влада, з приходом якої, за висловами старших місцевих жителів, «люди стали як сироти, ховались під ліжка щоб їх не забрали», потім індустріалізація і пізніший розквіт Вигоди – всі ці події, всі історичні процеси мають свій слід у Вигоді. Це і давні будівлі, і відомий Карпатський трамвай, і виробництва, які залишились з радянських часів, це і унікальний бойківський шарм в архітектурі багатоквартирних будинків Вигоди та широкі простори її вулиць, храми різних конфесій.

Більше про багату історію Вигоди можна почитати у книзі Михайла Бориса «Міста і селища Долинщини. Вигода», 2004 р. Витяги з якої вже є на Вікіпедії.
Я ж продовжу свою розповідь.

Прогулянка Вигодою

Все містечко простягається вздовж річки Свіча, частково Мізунки. Ці дві гірські річки зливаються тут в одну – Свічу. Біля цього місця зараз міський пляж, де відпочиває не тільки Вигода, але й «вся Долина». Поруч колись була контора деревообробної фірми Поппера, зараз в тій будівлі бібліотека та інші офіційні установи.

Далі, за Свічею видніється гора Осій, туди можна дістатись через міст вузькоколійної залізниці, далі – гора і урочище Замчище. Там в сиву давнину стояв оборонний замок князя, достовірне ім’я якого мені не вдалося знайти, навпроти нього були княжі луки. Від тих давніх часів там розвивається село Княжолука, заселене нащадками жителів замку. Ближче до Вигоди є село Новоселиця, його заснували теж вихідці із замку та Княжолуки. Кажуть на Замчищі досі можна побачити руїни та знайти предмети давнини. Хоча сам я туди не дійшов.

Сучасний вид на Вигоду (ліворуч Осій, далі Замчище, крайня праворуч вдалині Ясна гора)
Сучасний вид на Вигоду (ліворуч Осій, далі Замчище, крайня праворуч вдалині Ясна гора)

Але, йдучи по Вигоді помітив симпатичний стиль будинків. Він характеризується незвичними дахами (як пізніше я дізнався, це так звані «шатрові дахи»), оздобленням балконів дерев’яними панелями та іншими прикрасами. М. Борис у своїй книзі згадує творця цього стилю – місцевого мешканця, будівельника Василя Мазурика. Цитую і охоче погоджуюся з наступним висловом у книзі про Вигоду «Кожен типовий проект багатоповерхових будівель Василь Іванович доробляв, вносячи в нього елементи бойківського стилю і цегляні коробки стали палацами».

Відносно нещодавно було проведено реставрацію до Дня селища, яке святкують разом з Днем працівника лісу в третю неділю вересня. Тротуари вимостили бруківкою і відновили фасади будинків. Дивіться самі:

Вигода, вид на подвір'я багатоквартирних будинків

Вигода, адміністрація Вигодського держлісгоспу та їдальня лісокомбінату (праворуч)
Адміністрація Вигодського держлісгоспу (праворуч) та колишня їдальня лісокомбінату
Колишня будівля адміністрації Вигодського лісокомбінату, зараз офісний центр
Колишня будівля адміністрації Вигодського лісокомбінату, зараз офісний центр
Будинок культури смт. Вигода, панно худ. Степана Онищенка
Будинок культури смт. Вигода, панно худ. Степана Онищенка
Панно на універмазі, худ. Іван Духович
Панно на універмазі, худ. Іван Духович

Ще хотілося б відмітити вулиці Вигоди, вони дуже просторі. Таке враження, що вони створені для приймання урочистих парадів або ніби хтось передбачливо зробив їх такими для тих часів, коли Вигода розростеться в рази. Обабіч вулиці Д.Галицького і всюди по містечку ростуть хвойні дерева та липи. І запах від них у цю червневу пору стояв просто неймовірний. А ще, господині висаджують квітники біля своїх будинків та вздовж вулиць. Подивіться самі яка краса:

Під час першої поїздки у червні я сфотографував також пам’ятник І.Франку. Цей пам’ятник тут не просто знак пошани до особи і творчості письменника, але й нагадування, що свого часу «відомий і геніальний», а тоді ще простий гімназист, Франко пішачка топтав шлях з потягу в Стрию через Вигоду до сусіднього села, Лолина. Там жила його кохана, Ольга Рошкевич, перекладачка і збирачка фольклору. Зараз у Лолині діє музей Франка, туди можна дістатись з Вигоди автобусом або велосипедом.

Вигода, пам'ятник ФранкуЧерез дорогу неподалік пам’ятника Франку височіє зменшена копія локомотива, але це на перший погляд. Насправді, це справжній, колись справний, робочий локомотив, який перевозив вантажі лісу по вузькоколійній залізниці. Ця залізниця має зменшену відстань між коліями з метою легшого прокладання та експлуатації в складних умовах гір. Локомотиви і вагони відповідно теж дещо зменшені у порівнянні зі звичними пасажирськими. Це треба побачити на власні очі. Зараз на базі вузькоколійки діє туристичний маршрут «Карпатський трамвай» (ось його буклет). Поки що Вигоду знають переважно лише завдяки йому, але надіюсь в майбутньому виявиться, що приводів для слави Вигоди знайдеться більше, власне для цього і пишу цю статтю. Про вузькоколійку є багато статей і відеосюжетів. Не буду на ній зупинятись.  Тому ось лише кілька фото.

Пам’ятник «Паровоз», 1982 р.

З Вигодською вузькоколійною залізницею пов’язаний епізод Другої світової війни, коли Едвард ван Хотегем (Edward J.C. van Hootegem) (тоді лейтенант голандської Королівської варти, а пізніше генерал-лейтенант) з групою своїх побратимів тікав з німецького полону. Місцеві вояки УПА та просто місцеве населення їм всіляко допомагали. Ось уривки його мемуару українською  та англійською: Edward J.C. van Hootegem My meeting with the Ukrainian insurgent army.

Далі, доставлений з гір вузькоколійкою, вантаж та оброблену деревину перевантажують на звичні «ширококолійні» вагони, якими його везуть далі. У Вигоді є навіть товарна залізнична станція. Збудована у 1883, вона досі працює, а половина її будівлі використовується як житловий будинок.

Вигода, залізнична станціяМісцевою пам’яткою також є «Вигодський водоспад». До цього місця на Свічі недалеко пройтись з центру Вигоди. Тут знаходиться занедбана стара гребля, створена щоб збирати води для деревообробки.

Зараз це улюблене місце для відпочинку багатьох людей, де можна і покупатись, і засмажити шашлик. Гарні краєвиди, заспокійливо шумить вода.  А на березі зі сторони Вигоди, тут поставлені столи і лавочки для відпочинку. Також сюди можна під’їхати по дорозі на Закарпаття.

Гребля у Вигоді на Свічі, Vygoda Dam on Svicha river
Загальний вигляд греблі на Свічі зі сторони дороги на Хуст

Vygoda Dam

Релігійні місця у Вигоді

Має Вигода і церкви. Одна з них, УГКЦ Благословення Пресвятої Богородиці, побудована в наприкінці дев’яностих років поруч будинку культури.

УГКЦ Благословення Пресвятої Богородиці у Вигоді, Ukrainian Greek Catholic Church at Vygoda, project developed by arch. Ya. Shyiak from Dolyna
УГКЦ Благословення Пресвятої Богородиці у Вигоді, побудована за проектом архітектора Я. Шияка з Долини

Інша, УПЦ КП – пізніше декількома роками на території школи.

Православна каплиця у Вигоді, Orthodoxal chapel at Vygoda, project developed by arch. Dzvonkovskyi from Pacykiv
Православна каплиця у Вигоді, проект архітектора Дзвонковського з Пацикова

Для мене, людини не з цих країв, була дуже помітною висока релігійність, як риса тутешніх людей. Пізніше з додаткових джерел я дізнався що релігійність та войовничість – дві характерні особливості, які відрізняють місцевих бойків від інших жителів Карпат. Часто по дорозі зі Стрия до Вигоди видно каплички, це невеликі молитовні, які будують господарі біля вулиці на своїх подвір’ях. В них встановлюють статую Діви Марії, яка ніби благословляє того, хто йде або їде шляхом. Ще кажуть, що такі каплички ставлять добрі газди на знак вдячності за надані йому блага.

Хрест на в'їзді у Вигоду, 1893
Хрест на в’їзді у Вигоду, 1893
Каплиця біля селищної ради у Вигоді, Chapel at Vygoda
Каплиця біля селищної ради у Вигоді

А ще, одразу біля входу до школи, є статуя Діви Марії.

The Statue of Mary (mother of Jesus) at Vygoda`s school
Статуя Діви Марії навпроти школи у Вигоді

Візит до санаторію «Джерело Прикарпаття» в Новому Мізуні біля Вигоди

Під час того ж візиту мені пощастило відвідати також і санаторій «Джерело Прикарпаття» в сусідньому селі, Новий Мізунь. Перше враження – це здивування: як з такою жахливою дорогою тут можна було побудувати такий палац. Хоча, насправді, дороги тут колись були добрі, але постійний рух лісовозів та водовозів з гір повз санаторій і село руйнують дорогу.

Цей санаторій виглядає дуже велично на фоні гір. Перед ним створено каскад штучних водойм.

Фасад санаторію в Новій Мізуні, Front side of deserted The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Фасад санаторію в Новому Мізуні
View from front side of deserted The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Вид на гори з санаторію в Новому Мізуні

Яким гарним і продуманим це все було в часи, коли санаторій працював, можна тільки уявити. Зараз, вже більше десяти років, санаторій пустує. Його занепад почався в 90-х разом зі спадом виробництва місцевих підприємств лісової промисловості, до відання яких він належав.

Inner yard of deserted The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Внутрішній дворик санаторію

З тих пір він стоїть закритий для відвідувачів і вже частково занедбаний – чи є власник і чому він нічого з ним не робить, встановити не вдалося. Місцеві кажуть, що повінь попсувала комунікації. Але ж тільки подивіться яка краса залишається незатребуваною:

Relief in The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine. Scenes of life: love and youth, marriage, age.
Барельєф у фойє санаторію: молодість, зрілість та старість
Вестибюль санаторію, The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Вестибюль санаторію
Їдальня санаторію, Dining room, The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Їдальня санаторію
Wooden relief in dining room at deserted The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Дерев’яний барельєф в їдальні
Wooden decoration of interiors at deserted The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Дерев’яне оздоблення інтер’єрів санаторію
Wooden relief at wardrobe, Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Дерев’яний барельєф в роздягальні санаторію
Gala Hall, The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
В святковій залі санаторію

Можливо, передача санаторію місцевій громаді і його відновлення власними силами дали б йому нове життя і роботу місцевим жителям.

Навпроти санаторію – тече річка Мізунка, за нею, через пішохідний навісний міст можна пройти до підніжжя гори Лютої.

View from bridge over Mizunka river oposite The Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun' village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine
Вид на санаторій з моста через Мізунку

В цій місцевості ще донедавна, в 2012 році проводились змагання з екстремального велоспорту – «Мізунська Zвигода». Ентузіасти з кількох велоклубів організували траси для фестивалю та зібрали любителів спорту звідусіль. На жаль, зараз змагання не проводяться. Причинами припинення називають брак фінансування від спонсорів та влади.

Camping place, riv. Mizun, Dzherelo Prykarpattya resort at Nova Mizun` village, Dolyna district, Ivano-Frankivsk region, Ukraine

Джерела мінеральної води

Дорога біля санаторію в Мізуні, веде між Лисою горою ліворуч і Лютою горою праворуч, далі в гори. Там є «Дзюркач», джерело дуже смачної мінеральної води. Далі цією ж дорогою можна заїхати до лісництва з вольєрами диких тварин.

Поруч нього відкривається захопливе видовище порогів на Свічі. Щовесни, коли річка найбільш повноводна, тут сплавляються на човнах і проводиться кубок України з водного туризму «Карпатське ралі». Я ж піддаюсь пориву спуститись до порогів – відчуття неймовірні! Вода тут бурлить і несеться з великою силою, це видовище притягує до себе. Чомусь так приємно просто отак постояти і поспостерігати силу природи в дії. Подібною силою річка тисячі років прорізує собі шлях в здавалося б неприступній, монолітній скелі.

Svicha river
Пороги на Свічі, вид з недобудованого мосту біля лісництва по дорозі на Дубовий кут

Дорогою назад до Вигоди варто відвідати «Фонтан», джерело мінеральної води «Горянка» одразу біля Нового Мізуня. Воно тече просто з труби в схилі берега Мізунки. Вода з нього спадає додолу і тече далі до річки.

Тут, біля Мізуні, в урочищі Лисинець, розбудували завод мінеральної води. Її використовують для виготовлення різноманітних напоїв. Також, у вигляді фасованої природної питної води, я купував її у Києві – добра вода, треба сказати. Але прямо з «фонтана» вона не просто добра, її хочеться пити і пити! Місцеві жителі поповнюють тут свої запаси води на тривалий час. І будь-хто може вільно підійти і напитись чи набрати собі води з цього джерела.

Пізніше я потрапив на вигодський пляж. Красиве місце на укріпленому березі, де зливаються в одну Свіча і Мізунка. Довкола ростуть листяні дерева. Річка спочатку видалася мені мілкою, хоча як виявилось, то просто вода тут настільки прозора, що видно дно. Дуже незвично бачити таке після води у київському Дніпрі.

Прикро, та схоже що тут відпочивають не тільки люди. Як би то краще назвати тих, хто розкидає по всій території скляні пляшки, а ще обгортки від насіння та інше сміття… Видно легендарні рагулі були і тут (рука не береться писати що вони тут живуть).

Пляж на Свічі, Вигода
Пляж на Свічі, Вигода

Extra clear water on Vygoda beach, Svicha riverНа цьому цей візит до Вигоди скінчився. І тоді ж я вирішив, що було б добре, може навіть для когось корисно, описати все побачене, всю красу містечка. Далі, вже в Києві, шукаючи матеріал щодо історії та пам’яток Вигоди, я з прикрістю виявив, що вся доступна в мережі інформація написана радянськими істориками, все в дусі комуністичної ідеології. Навіть сайт Вигодського лісгоспу майже дослівно повторює «Історію міст і сіл УРСР». На щастя, на мій запит про допомогу з матеріалами в написанні статті у вигодській ВК-групі відгукнувся Володимир Клецун. Пізніше він порекомендував мені звернутись до В. Венделіна і той теж допоміг ілюструвати цю статтю.

Прогулянка околицями Вигоди

Під час мого наступного візиту Володимир розповів про багато цікавих місць, які можна відвідати, перебуваючи у Вигоді, та поділився книгою про Вигоду.

В. Клецун
В. Клецун

Виявилося, що Володимир захоплюється вело- та пішими подорожами і об’їздив зі своїм велосипедом всі округи. Тому, якщо ви захочете покататись Вигодою та цікавими навколишніми місцями, обов’язково зв’яжіться з Володимиром: Фейсбук: fb.com/volodymyr.kletsun, тел: (О95) О3О 57 55; або Тарасом Луцьким з Долини (його профіль ВК).

В день зустрічі з Володимиром, ми пройшлись по горі над східною частиною Вигоди. Там знаходиться старе, занедбане польське кладовище. Далі на пагорбі – могила січових стрільців.

З цього пагорба видно легендарний монастир на Ясній Горі у селі Гошів. За переказами, туди переселились монахи, які до того жили в монастирі у с. Пациків. За словами краєзнавця Михайла Крупчина, монастир у Пацикові, за Святовознесенським літописом, сягав давнини в триста років з появою християнства у Великій Моравській державі. Отже, виходить, що ченці були ще дохристиянськими монахами-язичниками. А в 1091 році у Пацикові був заснований християнський монастир і побудована церква. Пізніше монастир закрили і монахів з Пацикова переселили до Гошева.

Монастир у Гошеві, Ясна Гора
Монастир у Гошеві, Ясна Гора

Goshiv monastery on Yasna Mountain, Dolyna District, Ivano-Frankivsk region, UkraineВ самому ж Пацикові біля церкви збереглося склепіння входу до підземелля. Згідно книги «Вигода», на склепіння підземної споруди жителі села натрапляли, копаючи могили на цвинтарі, що вище церкви. Із переказів старожилів дійшла легенда про те, що монастирські келії, які знаходилися на пагорбі Приверх, були з’єднані підземним ходом із церквою. Залишки входу в засипану печеру є й біля поляни «Чернеча яма», де був монастир. Згадана церква названа на честь Успення Пресвятої Богородиці і була побудована у 1686 року.

Будете у Вигоді – відвідайте і Пациків. Я не встиг, але обов’язково зроблю це наступного разу.

На моє питання до Володимира, що варто подивитись у Вигоді, він назвав декілька цікавих місць, про які я до цього не чув і не читав. До кожного з них можна дістатись велосипедом або автобусом. Розклад автобусів з Вигоді та контакти автостанції  будуть наприкінці статті.

Куди поїхати велосипедом або автобусом з Вигоди і що побачити?

Ось опис цікавих місць поруч Вигоди, куди можна з’їздити і повернутись за один день:

1. «Цапове каміння» в урочищі Підцапове біля села Церківна. Там є унікальні природні витвори з каміння, які чимось нагадують відомі Скелі Довбуша. В цьому ж селі варто відвідати чотирьохсотлітню дерев’яну церкву Св. Параскеви, Василь Гук написав про неї книгу «Святиня крізь століття».

Саме тут проходив чемпіонат по баулдерингу – формі скелелазіння, яка полягає в проходженні серії коротких, але дуже складних трас.

Також біля Церківни знаходиться могила вояків УПА. Місцевість входить до туристичного маршруту «Горами нашої слави».

2. Село Підліски. Тут знаходиться єдина в Україні дерев’яна церква зі старовинним органом ХІХ століття. Її передали місцевим селянам німецькі колоністи сусіднього села Ангелівка в 1939 році, коли виїжджали до Німеччини.

З Долини через Вигоду туди їздять автобуси.

3. Могила січових стрільців та старий польський цвинтар біля Пацикова.

4. Гора Яворина в урочищі Розтоки біля села Липа. Там варто відвідати бункер-криївку провідника ОУН Карпатського краю Ярослава Мельника (псевдо «Роберт»). З центру села Липа і від зупинки «Карпатського трамваю» в урочищі Глибокий є марковані маршрути до криївки. Місцевість входить до туристичного маршруту «Горами нашої слави».
Доїхати туди можна з Долини.

5. Музей Франка у Лолині. Туди можна доїхати автобусом з Вигоди.

6. Побачити палаючу воду в Мислівці (наголос на И). Село було засноване австрійськими колоністами-добувачами залізної руди та деревини і колись називалось Людвиківка.

Зараз на території Мислівки можна побачити кілька старих австрійських будинків в досить хорошому стані, старі австрійські колодязі і австрійське кладовище. Також в селі знаходиться Православна Церква «карпатської» архітектури.

7. Побачити старе, покинуте депо вузькоколійної залізниці у Мельдунку-Солотвинському. Назва «Мельдунок» походить від «мельдувати» – реєструватись. Так називали місця реєстрації лісорубів, перед їх походом в гори на заготівлю лісу.

8. Піднятися на гору Лису. З Вигоди можна доїхати автобусом до села Пшеничник, Новий Мізунь чи Шевченкове і з кожного з них можна пройти на вершину гори лісовими дорогами, які чітко видно.

Вид на Лису гору з села Пшеничник
Вид на Лису гору з села Пшеничник

9. Відвідати краєзнавчий музей Тетяни і Омеляна Антоновичів «Бойківщина» у Долині. Тут зібрано виставки побуту, природи та культури бойків, які населяють ці краї.

10. З Вигоди прямують велосипедні маршрути по Карпатам. В тому числі по Горганам та до найбільшого озера Карпат – Синевира. Варто скористатись ними та відвідати Карпати, за допомогою можна звернутись до Володимира.

11. Відвідати музеї довколишніх сіл  (посилання на їх перелік і координати). До кожного з них можна дістатись рейсовим автобусом.

Цього ж дня, перед зустріччю з Володимиром, я пройшовся містечком і зробив кілька фото пам’ятних знаків загиблим воякам. Треба сказати, що тут однаково шанують всіх померлих на війні земляків. Про це свідчить той факт, що пам’ятники загиблим воякам УПА і радянським воїнам знаходяться поруч. Обеліск на пам’ять про жителів селища, які загинули на фронтах Другої світової війни у центрі Вигоди теж підтримується в доброму стані.

Пам'ятники воякам УПА (праворуч) і радянському солдатові (ліворуч)
Пам’ятники воякам УПА (праворуч) і радянському солдатові (ліворуч)

Ще ліворуч пам’ятника радянським воякам знаходиться обеліск з хрестом, а під ним – декілька могил різного розміру. На деяких видно сліди від табличок, але їх не знайшлося на жодній могилі, однаково як і написів. Ймовірно це могили радянських солдат.

Також тут поруч знаходиться будівля, у якій була контора барона Поппера.

Контора підприємства барона Попера, вид на задній двір
Контора підприємства барона Попера, вид на задній двір

Мотель у Вигоді

Після пообідньої прогулянки з Володимиром околицями Вигоди, ми зайшли попити карпатського чаю в мотелі на Д. Галицького. Чай був смачний і на справжніх травах. Мотель гарно виглядає, але не має вивіски англійською. А поки ми пили чай, до адміністратора звернувся іноземець англійською з проханням дати житло. Йому допомогли, теж англійською.

Ще є готель десь у Новоселиці, але про нього я нічого не дізнавався.

Старі будинки у Вигоді

Зі старих будинків варто звернути увагу також на стару музичну школу, вечірню школу. Їх фото я опублікую на Google Maps пізніше.

Того дня, я подякував Володимиру і попрощався з ним. Він як і обіцяв, надіслав мені матеріали щодо історії Вигоди, якими я користувався при написанні цієї статті. Але, цікавого про Вигоду вистачить ще не на одну статтю.

Що варто спробувати у Вигоді

Наступного дня в мене було трохи часу до від’їзду і я зайшов до магазину.

На вході в магазин
На вході у магазин

Тут мені пощастило, бо я вирішив спробувати місцеве морозиво. Воно називається «Ласунчик» і має смак справжнього морозива. Таким має бути морозиво! Пам’ятаю, що колись дуже давно так смакували відомі зараз і вже не такі якісні торгові марки. Тому будете у Вигоді – обов’язково спробуйте ще й морозиво.

Ще раніше я помітив новий кіоск Брошнівської хлібопекарні в центрі Вигоди. Якось коштував хліб звідти, він дуже великий, дуже запашний і дуже-дуже смачний!

А ще в Долині печуть смачне печиво, яке мені доводилося куштувати у Києві. Тож спробуйте і це.

Замість висновків

У Вигоді варто залишитись на довше ніж чотири години для поїздки залізницею в гори. Тут є де заночувати, є що подивитись цікавого, є що спробувати нового і доброго.

На початку статті я навів слова Вольфрама Венделіна, який багато зробив для відновлення вузькоколійок в Україні та у Вигоді. Ці слова мають на меті ще раз показати якою багатою є земля, на якій ми живемо. Вигода – тому підтвердження. Тоді, в 2005 активісти та промисловці Вигоди знайшли можливості для відновлення та запуску «Карпатського трамваю», який зараз став візитівкою Вигоди і Долинщини. А те, що слова Вольфрама, через десять років після свого написання вже частково знайшли свою реалізацію, показує як багато вже зроблено. Адже тоді Карпатський трамвай тільки планували до відкриття.

Але й багато потрібно ще зробити для розвитку туристичного руху у Вигоді. Те, що вбачається зробити необхідним мені, звичайному мандрівнику, то це роздрукувати хоча б найпростіші буклети з описами маршуртів до цікавих місць довкола Вигоди (таких, щоб туристи могли самостійно ними скористатись, не обов’язково з прив’язкою до подорожі трамваєм, або могли купити подорож-тур цими маршрутами), поставити по місту дороговкази до найближчих пам’яток довкола – адже основне, інтерес туристів до Вигоди, вже є (завдяки трамваю), варто тільки його поглибити (зацікавити іншими речами, розповісти про вже наявні умови та можливості для довшого відпочинку у Вигоді).

І віриться, що при правильному підході, Вигода стане розвинутим туристичним містечком, адже для цього є необхідні передумови – зручне транспортне сполучення, велика кількість цікавих пам’яток, близькість до чистої природи та гір.

Приємною, в розрізі розвитку містечка, має бути новина, що «нещодавно Долинська районна рада підтримала ініціативу Вигодської селищної ради і ГО «Туристична асоціація Івано-Франківщини», передбачивши чверть мільйона гривень на співфінансування проекту … «Карпатські вузькоколійки» … Вже навесні цього року у Старому Мізуні мають почати роботи з реконструкції колишньої літньої резиденції засновника вигодської вузькоколійки – барона Леопольда Поппера фон Подгарі. Наразі відомо, що у реконструйованому центрі заплановано відкрити інтерактивну виставкову залу, кінотеатр, туристично-інформаційний офіс, крамницю місцевих сувенірів і кафетерій. Для реклами туристичної атракції знімуть документальний фільм про історію вузькоколійної залізниці та розвиток деревообробної індустрії в районі, видадуть брошури, плакати, листівки та туристичні мапи» (цитата статті «Вузька дорога в гори» Богдани Скаврон від 13.02.2014 для zbruc.eu).

Звичайно, в теперішні складні для всієї країни часи, ці плани мабуть вже змінені. Але ж ідеї, озвучені вище, лежать в площині інтересів не тільки влади та місцевих жителів, а й місцевого бізнесу, бо ці заходи піднімуть інтерес до Вигоди та збільшать кількість туристів в окрузі, яким десь потрібно ночувати, харчуватися і купувати сувеніри. Тому принаймні готелі довкола Вигоди і Долини прямо зацікавлені в цьому і, мабуть, змогли б допомогти фінансово реалізувати вже згадані найпростіші речі для поглиблення інтересу до Вигоди саме як туристичного центру.

Надіюсь ця стаття допоможе знайтись місцевим активістам розвитку туризму та його потенційним спонсорам. Тому закликаю і тих, і тих писати свої зауваження та пропозиції по цій темі в коментарях.

Від себе хочу ще раз подякувати всім, хто допомагав написати цю статтю і побажати Вигоді процвітання, а її мешканцям благополуччя.

Довідкова інформація

Туристична мапа Вигоди і околиць: тут.

Готелі Вигоди: Шанс ((03477) 6-14-62 ), Ortus (ortus.if.ua, (050) 90-29-729 в Новоселиці поруч Вигоди), опис і карта тут.

Таксі (єдиний відомий мені номер таксиста): (О66) 987 3О І9

Автостанція в Долині: (03477) 2-53-64

Сайт Вигоди: vyhoda.if.ua

Розклад автобусів по АС у Вигоді (на АС є кафе з безкоштовним Wi-Fi):

Розклад автобусів по Вигоді
Розклад автобусів по Вигоді

Вигода-Київ, літо 2014

 • Pingback: Привіт світ! | Вигода онлайн()

 • Inna

  Дуже змістовна стаття! Дякую за таку реклами Вигоди 🙂

  • Будь ласка! Це і не реклама зовсім) Просто все як було.

 • Дуже інформативна і цікава стаття. Багато дізналася нового. Дякую.

  Пропоную свої враження від подорожі у Вигоду.
  http://ua.trip-impressions.com/2016/05/vyhoda.html

 • Володимир Гарматюк

  Шукав інформацію про Вигоду і трамвайчик, нащтовхнувся на цю статтю. Відверто кажучи, всю не читав – люблю сам все пізнавати “наживо”. Корисними були кілька моментів, зокрема – зображення барельєфів. Люблю такі речі. На жаль, через два роки після цього посту один виглядає ось так.. Напевно, повважали, що то “совєцькє прошле”. Рагулізм.. Але панно знищене.

 • Володимир Гарматюк

  Шукав інформацію про Вигоду і трамвайчик, нащтовхнувся на цю статтю. Відверто кажучи, всю не читав – люблю сам все пізнавати “наживо”. Корисними були кілька моментів, зокрема – зображення барельєфів. Люблю такі речі. На жаль, через два роки після цього посту один виглядає ось так.. Напевно, повважали, що то “совєцькє прошле”. Рагулізм.. Але панно вже знищене.

 • Pingback: My site()