Глобалійська – мова сучасного світу

information_items_93Спочатку глобальною мовою була грецька, згодом латина, а потім – французька. Сьогодні це – англійська. На ній, добре чи погано, висловлюються від 500 мільйонів до одного мільярда жителів нашої планети. Можливо ви також з потреби чи просто цікавості вивчаєте саме її. Лінгвісти ж кажуть: навіщо противитися домінуванню англійської і замість цього пропонують всім навчитися спрощеній формі англійської. Її створили ті, для кого англійська не рідна мова. Цю нову мову вже охрестили – «Глобіш» (Globish) або «глобалійська» (від англійських слів «global» (глобальний) та «english» (англійська мова).

Люди спілкуюються на ній весь час і всюди. Наприклад, під час затримки літака в аеропорту кореєць, що сидить зліва від вас, починає говорити з людиною навпроти, яка може бути колумбійцем, і скоро вони базікають на мові, яка дуже схожа на англійську. Але носій англійської мови, що сидить між ними, не може зрозуміти ні слова. Вони і самі про це не знають, адже кореєць і колумбієць говорять на глобальній англійській, глобіші. Щоправда її винахідник, Жан-Поль Неррієр (англ. Jean-Paul Nerriere), вважає глобалійську не справжньою мовою.

Відео: Презентація глобалійської від її винахідника (переклад російською).

Історія створення

Ідея створення глобалійської прийшли до Неррієра в 1980-х, коли він працював на IBM в Парижі з колегами приблизно 40 національностей. На зустрічі вони повинні були спілкуватися з двома американцями. Всі розуміли їх вступні фрази: «Подзвоніть мені Джим», «Називайте мене Біллом», але ніхто не зрозумів жодного слова з решти промови. І Джим, і Білл, само собою, не розуміли покручену англійську мову решти колег.

Можна було б сказати, що, за винятком Джима і Білла, звичайно, всі говорили глобалійською, хоча навіть не знали цього. «Вони всі, як я, говорили на низькоякісній англійській мові, не зовсім на глобалійській. Один мав словник в 2000 слів, інший в 1200, але не тих же самих. Одна з причин інтересу до глобалійської – те, що з 1500 словами ви можете висловити все. Люди у всьому світі будуть говорити з тим же самим обмеженим словником».

Жан-Поль Неррієр підкреслює, що не слід порівнювати глобалійську з англійською: у глобалійській використовуються прості, але правильні граматичні форми, а лексичний запас скорочений. «Це не мова, а інструмент. Якщо ви хочете отримувати задоволення від читання Марка Твена, Оскара Уайльда або Расіна, треба знати англійську або французьку по-справжньому. Якщо ж ви хочете спілкуватися з індійцем або японцем, вам це не потрібно». Навіть директор British Council звертає увагу на той факт, що «корінне населення Великобританії і США у 80% спілкування англійською мовою використовує усього 1800 слів». Це – свого роду полегшена англійська: засіб спрощення мови, завдяки якому, кожен зможе порозумітися з кожним.

Система, створена Неррієром, отримала визнання навіть у англосаксонському світі. Глобалійська – щось на зразок діалекту XXI століття, витоки якого – у зміні міжнародної геополітичної свідомості. У результаті англійська сприймається поза колоніальною спадщиною, а так званий «імперіалістичний комплекс» зникає.

Втім, поява глобалійської може стати як приводом швидше вивчити мову, так і самовиправданням для тих, хто вважає, що для спілкування досить вивчити лише кілька слів. Директор British Council в Іспанії Рід Прайд підкреслює, що «люди завжди будуть використовувати мову згідно зі своїми потребами».

Основні принципи

Головні ж принципи глобалійської – словник лише 1500 слів англійською мовою (Оксфордський словник англійської перераховує 615000), жести і повторення. Граматика або зовсім не використовується, або спрощена: «Я їхати завтра», «я любити собак». Вебсайт глобалійської, globish.com також містить тексти пісень, тому що Неррієр вважає, що це чудовий спосіб вивчити слова, навіть якщо вони не входять до Глобіш 1500.

Важливо досягти порогу розуміння. Але ні поріг, ні розуміння не перебувають на 1500 списках слів. Мета глобалійської – допомогти вам висловлюватися навіть при володінні 1500 словами. Племінниця і племінник, наприклад, не включені в ці 1500 тисячі слів, але Ви можете замінити їх дітьми мого брата. Ресурсом для вивчення глобалійської є сайт Неррієра: globish.com.

Є ще одна перевага. Якщо у вас не склалося з вивченням англійської мови – вчіть глобалійську. Але це не означає, що вам можна тепер говорити з помилками. У неї теж є правила – ви повинні володіти тим же словниковим запасом, що й інші. Вас повинні розуміти.

Використано матеріали газети El Pais.

Читайте також: