Безкоштовні подорожі для обміну цінностями

Подобається подорожувати? А подорожувати безкоштовно?) Так, це не питання, хто ж відмовиться від подорожі ще й безкоштовно – це ж чудова можливість побачити світ і отримати новий досвід. Тому нижче описується декілька сервісів, які дозволять вам під час подорожі не витрачати кошти на житло, а в деяких випадках і на їжу. Все що треба при їх використанні – бути відкритим до людей і змін та заплатити за дорогу туди і назад.

Ці можливості в повній мірі реалізують мережі гостинності (англ. Hospitality network). Це соціальні мережі людей, які пропонують погостювати у себе вдома іншим членам цієї спільноти. Як правило, мова йде про зупинку на кілька днів. Домовляються про приїзд найчастіше через спеціалізовані сайти. Крім універсальних мереж, існують мережі, орієнтовані на конкретні групи людей: органічних фермерів, есперантистів, велосипедистів. Головна ознака мереж гостинності – це взаємний обмін цінностями: навиками іноземної мови, допомогою по господарству, житлом та їжею, культурними традиціями або й просто позитивним настроєм.

Як це працює
Щоб скористатися послугами мережі необхідно зареєструватися (зазвичай на сайті) і по можливості повно і цікаво заповнити свою анкету, яку зможуть побачити інші учасники. Після цього стає доступним пошук людей, у яких можна зупинитися (місце, де можна зупинитися, називають «вписка»).

Щоб домовитися про «вписки» потрібно написати повідомлення людині, у якої можна зупинитися. У листі повідомляються дати приїзду/від’їзду, мету подорожі, плани, захоплення і все інше, що може зацікавити співрозмовника. Часто при пошуку «вписки» розсилають повідомлення одразу кільком учасникам, оскільки господар може відмовити, бо буде зайнятий в ці дні, знаходитися в іншому місті, він може вже домовитися з іншими мандрівниками про те, що вони приїдуть до нього в зазначені дні, та й просто може захотіти відпочити без гостей. Так само через листи обмінюються контактними даними і/або домовляються про зустріч. Домовлятися про «вписки» краще заздалегідь, хоча деякі учасники готові прийняти гостя і буквально через пару годин після того, як домовилися на сайті.

Як правило на таких сайтах є можливість написати відгук про іншого учасника. У відгуку коротко описується як і де ви зустрілися з учасником, чим він зацікавив, чи були негативні моменти, загальне враження від спілкування.
Члени такої спільноти повинні шанобливо ставитися один до одного, рахуватися з звичками і традиціями один одного, адже часто таким чином зустрічаються представники різних культур

Гроші за проживання не беруться, але, за домовленістю з господарем, від гостя чекатимуть що він сам купуватиме собі їжу, митиме за собою посуд, тощо.

Через такі мережі можна не тільки знайти де зупинитися, але й домовитися з місцевими жителями про зустріч. Таким чином, навіть ті, хто не може приймати гостей, теж можуть брати участь в обміні гостинністю: вони можуть зустрічатися з мандрівниками, розповідати їм про місто, показувати цікаві місця.

Оскільки мережі в значній мірі побудовані на самоорганізації, пам’ятайте, що важливо не лише користуватися гостинністю, а й самому бути гостинним для інших учасників. Подумайте – чи захоче хтось ділитись з вами своїм часом чи домівкою, якщо ви самі не готові або не хочете ділитись цим з іншими?

Історія
Вперше ідея обміну гостинністю була реалізована в відкрилася в 1949 році міжнародною некомерційною службі Servas Open Doors, місія якої формулювалася як «мир у всьому світі». Вже на наступний рік з’явилася служба «Intervac», пріоритетом якої були дешеві подорожі. З поширенням Інтернету кількість і різноманітність таких мереж різко збільшилася.

Переваги
У порівнянні з проживанням в готелях обмін гостинністю має ряд переваг:

 • Можливість зустріти цікавих людей, однодумців.
 • Можливість познайомитися з побутом місцевих жителів «зсередини».
 • Дозволяє економити на житло.
 • Більшість таких мереж інтернаціональні, подорожі через них дають хорошу практику у вивченні іноземних мов.
 • Місцеві члени такої мережі можуть допомогти приїжджому зорієнтуватися в місті, зустріти/провести його, допомогти при виникненні непередбачених обставин.
 • В більшості сервісів є функція пошуку попутника – ви можете зібратись в компанію і подорожувати одним маршрутом разом з сусідом по будинку або однодумцем з іншої країни. При чому попутників можна змінювати як і маршрут.

Безпека
Оскільки використання таких мереж передбачає дуже швидкий перехід від спілкування в Інтернеті до близького спілкування в реальному житті, то безпеці приділяється велика увага. Основними інструментами забезпечення безпеки є:

 • Наявність відгуків інших користувачів. Перед тим, як зустрітися з незнайомою учасником можна прочитати що про нього думають інші члени спільноти.
 • Функція поруки, коли перевірені користувачі можуть поручитись за добросовісність інших користувачів.
 • Запис перемовин через сайт адміністрацією сайту.
 • Вказівка учасниками своїх паспортних даних (в окремих випадках).

Так само рекомендується перед поїздкою познайомитися з більш ніж одним місцевим членом мережі, щоб у разі виникнення проблем можна було звернутися до них.

Існуючі мережі гостинності
Існує багато мереж гостинності. Зараз більшість з них має свої сайти в мережі Інтернет. Мережі відрізняються один від одного кількістю членів, спрямованістю, пристроєм сайтів. Багато людей є одночасно членами одразу декількох мереж гостинності. В залежності від країни та чи інша мережа може бути більш популярною.

CouchSurfing – найбільш розвинений сервіс з пошуку людей, які готові пустити до себе гостей абсолютно безкорисливо і безкоштовно. У базі сервісу більше 3 млн. чоловік з більше 240 країн. Назва «коучсерфінг» вже стала загальною для опису подорожей через мережі гостинності.

Це повноцінний безкоштовний сервіс, але для підтвердження вашої особистості пропонується внести плату близько 12$. З його переваг варто відзначити багатомовність сервісу та зручність інтерфейсу, який дуже нагадує роботу в ФБ.

Щодо механізмів безпеки, то тут діє необов’язкова система верифікації імені та адреси користувача. Для цього:

 1. користувач вводить свої дані з блокуванням можливості їх зміни для себе,
 2. переказує певну суму на банківський рахунок мережі,
 3. дані користувача з реквізитів переказу звіряються з даними вказаними на сайті і за достовірною адресою надсилається листівка.

В статусі користувача відображаються етапи проходження верифікації. На сайті є можливість пошуку тільки верифікованих користувачів.

HelpX.net – тисячі людей по всьому світу пропонують охочим стіл і дах в обмін на допомогу в роботі. HelpX (з англ. Help Exchange – «обмін допомогою») – це онлайн-каталог невеликих ферм, ранчо, хостелів, ресторанів, виноробень і навіть яхт, що запрошують в гості добровільних помічників на термін від декількох днів до декількох місяців. Портал орієнтований на взаємовигідний культурний обмін, поєднаний з активною відпусткою. Робота пропонується на будь-який смак, але не більше 30 годин на тиждень (4-6 годин в день), за надається безкоштовна їжа, безкоштовне житло та часто – безкоштовний wi-fi.

HospitalityClub – сервіс подібний до CouchSurfing, але має меншу базу країн і користувачів. У базі більше 325 000 чоловік з понад 205 країн. Також можливо просто знайти людей, які покажуть вам місто, порекомендують хороші кафе, клуби і власне, просто спілкування з місцевими жителями. Сервіс безкоштовний.

Як зазначено у Вікіпедії, цей сервіс часто піддавався критиці через наявність лідера проекту, який контролює команди добровольців, відсутність юридичної реєстрації, непрозорість фінансових справ, закритість програмного коду.

WWOOF (з англ. World Wide Opportunities on Organic Farms – Всесвітні можливості на органічних фермах) – об’єднує мандрівників з фермерами і селянами різних країн, яким потрібні додаткові робочі руки в господарстві і які натомість надають туристам житло та їжу без обміну коштами.

Можливою є вимога оплати річного членського внесок в організації WWOOF в тій країні, куди направляється доброволець.

Servas – той же сервіс з обміну будинками, але визнаний ООН як самий благодійний. Причиною тому, мабуть, стало обов’язкове інтерв’ю у що надає свій будинок для перевірки добропорядності.

Придумали організацію студенти, яким здалося, що коли їздиш в іншу країну, набагато краще зупинятися в гостях один в одного, ніж у готелях. Основна ідея Сервасу саме в цьому: щоб не було воєн, потрібно, щоб люди потоваришували один з одним і змогли добре один одного зрозуміти. А для цього вони, приїжджаючи до іншої країни, зупиняються один у одного в гостях, що дозволяє краще зрозуміти іншу країну, іншу культуру, інший спосіб життя. З 1973 року Сервас визнаний неурядовою організацією, що діє під егідою ЮНЕСКО.

Caretaker – пошук людей, яким потрібні доглядачі за будинком на час відсутності господарів без оплати орендної плати, хоча, фактично в сервісі представлені і варіанти з обміну будинками, і по роботі в обмін на житло й інші варіанти. Використання сервісу платне – $ 30 в рік.

Organicvolunteers – те ж саме, що WWOOF і Housecarers, але з набагато більш широким вибором типу житла: від простих будинків і квартир до неофіційних кімнат у студентських гуртожитках. Вартість – $ 20 в рік.

Globalfreeloaders – звичайний сервіс з обміну будинками. Головна умова: після реєстрації протягом півроку прийняти у себе вдома гостей. Безкоштовне використання системи.

Be Welcome – це мережа міжкультурного обміну, яка допомагає вам ділитися своїм дахом, зустрічатися і допомагати іншим людям в дорозі.

Flat jump.com – вільне глобальне співтовариство мандрівників.

WarmShowers – мережа, орієнтована на велосипедистів-мандрівників.

Ну і на кінець, якщо вас цікавлять подорожі в межах України або до конкретного міста – скористуйтесь пошуком в соціальних мережах (раджу запит типу «коучсерфинг <вказати місто куди подорожуєте>»). Там є декілька спільнот, які вам стануть в нагоді.

Сміливості і наснаги в майбутніх подорожах!