10 причин ніколи не влаштовуватися на роботу

Ось історія американського фрілансера (з англ. вільний списоносець-найманець) Стівена Павліна, який перестав працювати найманцем і займається чим хоче, отримуючи за це гроші (переклад зроблено з врахуванням українських реалій):

Смішно спостерігати за людьми, які після досягнення певного віку (наприклад після випуску з ВНЗ), впевнено вважають, що саме тепер час влаштовуватися на роботу. Однак це, як і багато чого іншого, що вважають за краще робити «переважна більшість» людей, зовсім не обов’язково є гарною ідеєю. Навпаки, якщо у тебе в голові достатньо мізків, піти влаштуватися на роботу – це один із самих тупих способів забезпечувати себе. Існує величезна кількість куди більш привабливих способів прогодувати себе ніж з власної волі продати себе в рабство.

Ось кілька причин, чому варто будь якою ціною уникати подібного рішення про працевлаштування – влаштовуватися на роботу:

1. Дохід – для чайників

Отримувати гроші за час, проведений в офісі може здатися непоганою ідеєю. Але з цією ідеєю є одна проблемка. Вона полягає в тому, що це – ідіотизм! Це найдурніший з усіх існуючих способів заробітку! Це дійсно робота для чайників.

Чому ж це так нерозумно? Тому що тобі платять тільки тоді, коли ти на роботі. Хіба ти ще не в’їхав, наскільки це обмежує твої можливості, або ж тобі просто так добре промили мізки, що для тебе це вже  єдино можливий спосіб заробляти? Ти ніколи не думав про можливість отримувати дохід в той час, коли ти не працюєш? Хто тобі сказав, що це не можливо? Напевно, хтось із тих, хто вже давно успішно «працевлаштований»? …

Думаю, твоє і будь-кого життя було б куди більш приємним, якби ти міг генерувати свій дохід коли ти спиш, їси, або граєшся зі своїми дітьми? Чому б не заробляти на протязі 7 днів по 24 години? Заробляти незалежно від того, працюєш ти чи ні. Адже дерева все одно ростуть, навіть коли ти не доглядаєш за ними! Чим гірше них твій банківський рахунок?

Кому яке діло, скільки годин ти працюєш? Більшості з нас-інших членів суспільства немає ніякого діла до того, працюєш ти 6 годин на тиждень або 60. Що дійсно важливо, так це цінність твоєї роботи, за яку ми із задоволенням прямо або через ряд хитрих економічних механізмів дістанемо з кишень свої гаманці і щедро заплатимо тобі за результат твоєї роботи. Нам плювати на те, скільки часу ти витратив на це. Нас цікавить кінцевий результат. Цінність твоєї роботи. Те, що ми отримаємо за свої гроші. Невже тебе хвилює, скільки часу мені знадобилося на написання цієї статті? Заплатив би ти мені в два рази більше, знаючи, що я писав її в два рази довше?

Часто буває так, що НЕ-чайники починають, заробляючи спочатку ЯК чайники. Тому не вини себе, якщо тільки що усвідомив невигідність свого становища. НЕ-чайники в результаті завжди приходять до того, що продавати свій час за гроші дійсно дуже нерозумно і починають шукати інші шляхи. Природно, вони існують. І це куди більш вигідні шляхи. Секрет полягає в тому, щоб зруйнувати свій стереотип про те, що час = цінність твоєї роботи.

Люди з мізками придумують такі системи, які дозволяють їм мати можливість отримувати дохід 24 години на добу, особливо дохід пасивний. Пасивний дохід може формуватися завдяки запуску свого бізнесу, створення свого інтернет-ресурсу, інвестування, або накопиченням роялті з творчої діяльності. Такі системи обмінюють цінність твоєї діяльності на гроші тих, хто зацікавлений у цій діяльності. Правильно запускаючи подібну систему, ти зможеш отримувати дохід постійно, з твоєю участю в ній або без неї. З цього моменту ти зможеш вкладати свій час у збільшення прибутків (створюючи нові і покращуючи існуючі системи), замість того, щоб «утримувати» накопичену зарплату.

Безумовно, створення подібної системи генерування пасивного доходу вимагає старанної підготовки і вкладень часу. Але тобі зовсім не обов’язково вигадувати велосипед – ти можеш скористатися чиєюсь, вже зарекомендувала себе, системою (наприклад, франчайзинг). Хіба не чудово, обідаючи зі своєю дівчиною чи дружиною, усвідомлювати, що в цей самий момент твій дохід зростає? Якщо ти хочеш посилено попрацювати – сідаєш і працюєш. Якщо хочеш відпочити – йдеш відпочивати. До тих пір, поки система працює на тебе і ти здатний віддавати свою актуальну цінність іншим, твій дохід буде зростати, не дивлячись на те, чим саме ти зайнятий в даний момент.

Кожен день нас оточує багато джерел інформації про те, як створювати подібні системи. На цю тему написана величезна кількість книг, цій темі присвячено величезну кількість інтернет-ресурсів. Ніхто не знав про ці системи з самого народження. Цьому можна навчитися. І не важливо, скільки часу займе навчання – це час в будь-якому випадку рано чи пізно мине. Вкласти його в будівництво свого рукотворного успішного майбутнього або просто продатися в рабство – залежить від тебе. Навіть якщо твоя нова система буде приносити лише пару сотень в місяць – це вже хороший початок, ти на вірному шляху.

2. Гальмо для отримання досвіду

Тобі може здаватися, що працюючи на певній посаді, ти набираєшся безцінного досвіду. Однак це теж саме, що грати в футбол, для того, щоб набратися досвіду гри в футбол. Ти набираєшся досвіду проживаючи це життя, а не займаючи певну посаду. Досвід роботи на певній посаді дає тобі досвід тільки в цій, одній-єдиній сфері. Просидівши кілька років в тиші, нічого не роблячи, ти наберешся досвіду в медитації і філософії. В будь-якій ситуації наш досвід завжди поповнюється, хочемо ми цього, чи ні.

Проблема в тому, що, займаючи певну посаду, тобі зазвичай доводиться виконувати якусь рутинну роботу знову і знову. Спочатку ти вчишся робити це і дізнаєшся багато нового для себе. Але проходить час, і це перетворюється на нудну рутину. Ти починаєш втрачати можливості навчитися чомусь новому, чогось більш цінного, оскільки весь цей час зайнятий машинальним повторенням своїх обов’язків. Твій «досвід» припиняє ріст. Ліміт вичерпано. Запитай себе, чи знадобиться тобі досвід, який ти накопичуєш зараз на своїй посаді, через 20-30 років? Можливо, на той час твоя професія навіть перестане існувати.

Гарненько подумай: який досвід може бути для тебе більш цінним? Досвід виконання певної роботи, тієї, при якій ти змушений обмінювати свій час на гроші, або досвід створення бізнесу, завдяки якому ти зможеш забезпечувати себе до кінця свого життя? Не знаю як ти, а мені більше подобається другий варіант.

3. Ти перетворюєшся на домашню тварину на все життя

Влаштування на роботу – це як участь в програмі по одомашненню людини під час якої ти нарешті навчишся поводитися як слухняна домашня тваринка.

Поглянь навколо: чи оточують тебе живі, вільні людські істоти? Або вони більш схожі на загнаних в клітку нещасних тварин? Коли-небудь закохувався в кольоровий бейджик на грудях?

Як твої уроки послуху? Чи винагороджує твій господар за твою гарну поведінку? Чи слухаєшся ти його команди?

Чи є хоч іскра вільної волі всередині тебе? Або умови твого життя змусять тебе твариною на все життя?

Люди не повинні жити в клітинах.

4. Занадто багатьох доводитися годувати

Наймані робітники – найбільш важко-оподатковувана група платників податків. В Україні майже половина зарплати йде на покриття податків. Хто платить за оренду офісу? Правильно, всі ті, хто в ньому працює.

Величезна частина оплати за твою працю йде в кишеню інвесторів і засновників. Чи не занадто багатьох тобі приходиться годувати? Ти ніколи не побачиш тих грошей, які беруть за твою роботу всі вищі керівники. Цінність виконаної тобою роботи зазвичай перевищує суму, що тобі перепадає, більш ніж в три рази.

Який же ти все-таки щедрий!

5. Це дуже ризиковано

Більшість найманих трудівників вірять, що їхня робота – це найстабільніший і безпечний спосіб забезпечити своє існування.

Соціальне програмування – чудова штука. Невже становище, при якому весь твій дохід може округлитися до нуля при проголошенні всього лише двох слів «ти звільнений», можна назвати «безпечним»? Невже всього лише одне джерело доходу може бути стабільніше десяти?

Те, що наймана праця є безпечним і стабільним способом заробляти – на диво жалюгідне переконання. Не можна вважати щось безпечним, коли ти зовсім не контролюєш це. Наймані робітники – це якраз ті, хто має найменший контроль над своїм власним доходом. Ризикованіше може бути тільки … стати професійним азартним гравцем.

6. Злий начальник, твій бос

Якщо, будучи підприємцем, доля випадково зіштовхне тебе з якимось ідіотом, ти просто розвертається і йде. Але якщо ти – найманий працівник, тобі доведеться вибачитися.

Чи знаєш ти, що слово «бос», походить від німецького «baas», що означає «господар»? У комп’ютерних іграх босом називають злобного мудака в кінці рівня.

То хто твій татко?

7. Випрошування грошей

Припустимо, ти раптом захотів підвищення зарплати. Що ти будеш відчувати всередині, йдучи в кабінет свого начальника? Тобі подобається відчувати це? Хочеться щоб тобі перепало побільше печива від свого господаря?

Чи тобі більше подобається ситуація коли те скільки ти заробляєш, залежить тільки лише від тебе самого?

Будучи підприємцем, коли клієнт говорить тобі «ні», ти говориш «наступний».

8. Життя, обмежене офісними співробітниками

Багато найманих працівників роблять свій офіс своїм головним середовищем для спілкування. Навіть після роботи вони збираються разом і крутять романи. Що може бути цікавіше обговорення звільнення головного бухгалтера або переваг нової операційної системи за кухлем пива в п’ятницю ввечері? Уяви тепер, якби було б познайомитися з кимось на вулиці, заговорити з незнайомцем – ууууу, як страшно! …ні, вже краще залишатися з усіма цими знайомими обличчями, з якими так затишно і комфортно.

А якщо одного з твоїх колег-рабів продадуть іншому господареві? Ти позбудешся друга? Хочеш вір, хочеш не вір, – а на землі є місця, де мешкають вільні люди! Але тримайся подалі від цих божевільних безробітних – то шалена зграя … так що там з бухгалтером?

9. Втрата свободи

Потрібно докласти чимало зусиль, щоб перетворити людську істоту в найманого працівника. Перше, що ти повинен зробити, це зламати його тягу до незалежності. Хороший спосіб добитися цього – урочисто вручити йому громіздкий список корпоративний правил, наповнений абсурдними обов’язками і догмами. В результаті ознайомлення, працівник змириться з думкою, що краще підкоритися і прийняти все це, ніж чинити опір і ставити під сумнів. Так просто безпечніше. Все, щоб тільки не розгнівати господаря. Слухняний раб готовий до використання!

Частиною проходження ритуалу покори є вивчення корпоративної етики та того як одягатися, рухатися, говорити. Ми ж не можемо дозволити, щоб раби самі вибирали, що їм носити? Це просто все зруйнує!

О ні, одна зі співробітниць принесла в офіс кімнатну рослину! Стерилізувати, поки не пізно!

Природно, вільні людські істоти мали на увазі всі ці правила. Їх корпоративна етика полягає в наступному: «Будь розумним. Будь чемним. Роби те, що любиш. Отримуй задоволення».

10. Ти стаєш боягузом

Ти коли-небудь помічав, як люблять наймані працівники скаржитися і голосити про свої проблеми? Дай такому відкрити рот, він уже ніколи не зупиниться! Причому їх не цікавлять рішення виходу з ситуації – лише виправдання для того, щоб перекласти відповідальність за своє життя на плечі когось іншого. Відповідальність за своє рабство. Таке враження, що перетворення в найманого працівника висмоктує з людини всі залишки сили волі, роблячи його боягузом, який найбільше боїться подивитися правді в очі і назвати речі своїми іменами.

Чи не здається тобі, що, будучи цілими днями оточеним усіма цими боягузами, тобі й самому перепадуть їх злободенні якості? Це лише справа часу. Спочатку помре твоя сміливість. Потім ентузіазм. Потім чесність. Почуття власної гідності.

Але ж ти продаєш це все за якусь ілюзію. І тепер твій головний страх – не дай Бог не усвідомити, ким ти в результаті всього цього став.

Однак ніколи не пізно встати з колін. Ніколи не пізно відшукати свою загублену хоробрість!

Все ще хочеш знайти хорошу роботу?

Якщо ти слухняний член цього товариства з гарненько промитими мізками, ти, звичайно ж, знайдеш все вищесказане великою образою. Це нормально.

Проте якби у всьому цьому не було такої гіркої і тужливої правди, ти не став би реагувати так емоційно. Твоя реакція – це хороше нагадування того, що ти давним-давно і сам знаєш. Можеш заперечувати наявність цієї клітки навколо тебе, от тільки вона від цього нікуди не дінеться.

Знай тільки, що якщо щось з цього зачепило або розлютило тебе – ти рухаєшся у правильному напрямку. Будь-яка емоція – злість, замішання, невдоволення – набагато краще ніж Безвихідь.

Якщо ти працюєш враховуючи свої почуття, а не пригнічуючи їх, ти наблизишся до мужності. І коли це станеться, ти будеш мати волю і бажання дійсно зробити щось зі своїм життям і почати жити як впевнена, успішна людина, якою ти хочеш бути, а не як одомашнена тваринка, якою тебе натреновано бути.

Нещодавно, виключно по-приколу, я запитав свою дружину Ейрін, «Слухай, ми відправили наших дітей у літню школу, чому б тобі не підшукати собі роботу?». Вона посміхнулася й відповіла: «Слухай, я дійсно безробітна вже дуже давно … і мені це подобається!” …

Останній раз ми обидва працювали в далеких дев’яностих (моя єдина «робота» була в 1992 році), з тих часів ми працювали виключно самі на себе. У нашій родині «йди краще влаштуйся на роботу» стало одним з популярних жартів.

Більше історій англійською на сайті Стіва:

stevepavlina.com